Nevídaně drahé přípravy jezu u Děčína. Stály už 800 milionů

Radek Nohl Eliška Nová, Radek Nohl
Aktualizováno 14. 5. 2015 16:26
Stavba, která má přispět k celoročnímu splavnění Labe, se připravuje už dvacet let. Naráží ale na odpor ekologů.
Foto: Ředitelství vodních cest

Praha - Státu se prodražují zdlouhavé přípravy jezu u Děčína, který má pomoci k celoročnímu splavnění Labe. Jen na studiích k chystané stavební akci už utratil 800 milionů korun. Na čtvrteční konferenci k vodní dopravě po Labi to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Příprava děčínského jezu se protahuje a trvá už dvacet let. Ředitelství vodních cest totiž už dvakrát narazilo na ministerstvu životního prostředí s nevyhovující dokumentací k vlivu na okolní přírodu (EIA).

Teď je k projektu hotová nová dokumentace, kterou chce ministerstvo dopravy předat kolegům z životního prostředí na přelomu května a června. "Naší prioritou je, aby EIA prošla," podotkl Ťok.

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že nejsou v Česku s takto velkými infrastrukturními stavbami na vodních tocích zkušenosti. Proto by podle něj bylo dobré získat experta například z Německa, kde takováto díla vznikají. "Posuzování dokumentace může trvat celý rok," dodal Brabec. 

Jez za pět miliard

Za částku, kterou už stát na studiích a dokumentacích utratil, by podle Ťoka mohla už část stavby stát. Podle dřívějších zpráv měla samotná stavba vyjít nejméně na pět miliard, za dalších 1,7 miliardy by se měla postavit malá vodní elektrárna.

Výstavba plavebního kanálu u Děčína je součástí českých plánů na intenzivnější využívání Labe pro dopravu. Praha si od něj slibuje prodloužení splavnosti řeky na 345 dní v roce.

Zastánci tohoto projektu argumentují ekologičností lodní dopravy a jez v Děčíně označují za "kritický projekt, bez kterého nemá vodní doprava v Česku budoucnost". Jenže proti projektu se vedle saského ministerstva životního prostředí postavili i ekologičtí aktivisté z Čech i Německa.

Jez by pomohl Babišově firmě

Stavbou jezu se bude podle ústeckého poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD zabývat koaliční rada. "Byl jsem na jednání s premiérem a ministrem dopravy a navrhoval jsem jim, aby vláda dala ministerstvu dopravy a životního prostředí pokyn, aby se s projektem začalo," řekl Foldyna.

Plán na vybudování jezu by v budoucnu mohl výrazně pomoci v podnikání společnosti Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Jak v minulosti uvedl pořad Reportéři ČT, cena dopravy surovin do největší chemičky Agrofertu, lovosické Lovochemie, by po zesplavnění Labe klesla až o polovinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy