Nevídaně drahé přípravy jezu u Děčína. Stály už 800 milionů

Radek Nohl Eliška Nová, Radek Nohl
Aktualizováno 14. 5. 2015 16:26
Stavba, která má přispět k celoročnímu splavnění Labe, se připravuje už dvacet let. Naráží ale na odpor ekologů.
Foto: Ředitelství vodních cest

Praha - Státu se prodražují zdlouhavé přípravy jezu u Děčína, který má pomoci k celoročnímu splavnění Labe. Jen na studiích k chystané stavební akci už utratil 800 milionů korun. Na čtvrteční konferenci k vodní dopravě po Labi to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Příprava děčínského jezu se protahuje a trvá už dvacet let. Ředitelství vodních cest totiž už dvakrát narazilo na ministerstvu životního prostředí s nevyhovující dokumentací k vlivu na okolní přírodu (EIA).

Teď je k projektu hotová nová dokumentace, kterou chce ministerstvo dopravy předat kolegům z životního prostředí na přelomu května a června. "Naší prioritou je, aby EIA prošla," podotkl Ťok.

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že nejsou v Česku s takto velkými infrastrukturními stavbami na vodních tocích zkušenosti. Proto by podle něj bylo dobré získat experta například z Německa, kde takováto díla vznikají. "Posuzování dokumentace může trvat celý rok," dodal Brabec. 

Jez za pět miliard

Za částku, kterou už stát na studiích a dokumentacích utratil, by podle Ťoka mohla už část stavby stát. Podle dřívějších zpráv měla samotná stavba vyjít nejméně na pět miliard, za dalších 1,7 miliardy by se měla postavit malá vodní elektrárna.

Výstavba plavebního kanálu u Děčína je součástí českých plánů na intenzivnější využívání Labe pro dopravu. Praha si od něj slibuje prodloužení splavnosti řeky na 345 dní v roce.

Zastánci tohoto projektu argumentují ekologičností lodní dopravy a jez v Děčíně označují za "kritický projekt, bez kterého nemá vodní doprava v Česku budoucnost". Jenže proti projektu se vedle saského ministerstva životního prostředí postavili i ekologičtí aktivisté z Čech i Německa.

Jez by pomohl Babišově firmě

Stavbou jezu se bude podle ústeckého poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD zabývat koaliční rada. "Byl jsem na jednání s premiérem a ministrem dopravy a navrhoval jsem jim, aby vláda dala ministerstvu dopravy a životního prostředí pokyn, aby se s projektem začalo," řekl Foldyna.

Plán na vybudování jezu by v budoucnu mohl výrazně pomoci v podnikání společnosti Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Jak v minulosti uvedl pořad Reportéři ČT, cena dopravy surovin do největší chemičky Agrofertu, lovosické Lovochemie, by po zesplavnění Labe klesla až o polovinu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy