reklama
 
 

Kauza odebraných českých dětí v Norsku se rozrůstá

5. 1. 2015 18:33
Tým europoslance Tomáše Zdechovského zjistil, že Michalákovi zřejmě nejsou jediní. Norská sociální služba odebrala údajně děti i dalším českým matkám.

Praha - Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský upozornil, že v Norsku mohl tamní úřad na ochranu dětí Barnevernet odebrat děti více českým rodičům než jen Evě Michalákové.

Podle Zdechovského jeho tým na případy narazil zcela náhodou, při shromažďování podkladů pro rezoluci proti Norsku. "Jedna matka reagovala s tím, že její sousedka je Česka a že jí byly odebrány děti," popsal deníku Aktuálně.cz Zdechovský s tím, že na další Češku upozornila sama Eva Michaláková. "Další dítě nám potom nahlásila jedna švédská matka," dodává europoslanec.

Ani o jednom případu se nevědělo kvůli tomu, že matky raději mlčely a doufaly, že jim úřady děti vrátí. Kvůli tomu ani nechtějí, aby byly zveřejněny bližší podrobnosti.

Ministerstvo zahraničí zatím o nových případech neví. Nevylučuje nicméně, že k nim mohlo dojít. "Nejprve tyto věci řeší Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Ministerstvo zahraničí do nich vstupuje až ve chvíli, kdy se na něj rodiče obrátí," vysvětluje mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Právě ředitele ÚMPOD Zdeňka Kapitána chce Zdechovský, který se v kauze takzvaných norských dětí angažuje, s novými poznatky seznámit. "Chci, aby úřad opravdu začal jednat. Abychom opravdu s Nory vyvolali jednání na vládní úrovni," předeslal europoslanec. Podotkl zároveň, že se sám chtěl jednání s norskou službou účastnit, Barnevernet však termín opakovaně odložil.

Podezření ze zneužívání norské soudy neprokázaly

Případem synů Evy Michalákové se už zabývala i Sněmovna. Dolní komora uložila vládě, aby okamžitě jednala s norskou stranou a aby kabinet a prezident iniciovali i jednání o mezistátní smlouvě o ochraně dětí. Podle usnesení by měl premiér Bohuslav Sobotka nejpozději do půlky února poslance informovat o tom, jaká opatření kabinet učinil.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo.

V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její odvolání odmítly, loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost ale nepřijal.

Ředitel ÚMPOD Kapitán už dříve České televizi řekl, že podezření na pohlavní zneužívání nebylo jediným důvodem odebrání dětí.

Eva Michaláková byla hostem Daniely Drtinové v DVTV:

Počítám s tím, že pouto mezi mnou a mými dětmi nebude takové jako před odebráním norskými úřady, ale chci na tom pracovat. Únos nechystám, volím právnickou cestu, říká matka synů Eva Michaláková. | Video: dvtv |  15:15

autor: Mikuláš Klang | 5. 1. 2015 18:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama