Mám sbaleného Švejka. Rath se vyhnul novinářům, nastoupil do vězení v Teplicích

ČTK Michal Polák ČTK, Michal Polák
Aktualizováno 7. 10. 2019 19:11
Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath v podvečer nastoupil do věznice v Teplicích. Informaci přinesla Česká televize. Očekávalo se přitom, že se přihlásí v ruzyňské věznici, kde na něj hodiny čekali novináři. Podle Vězeňské služby mohl Rath nastoupit do kterékoli z 12 nástupních věznic v Česku.
David Rath dopoledne odpovídal novinářům. | Video: ČTK

Teplická věznice slouží i jako vazební věznice, což podle informací na webových stránkách Vězeňské služby ČR znamená, že je také věznicí pro nástup do výkonu trestu. Má kapacitu 81 míst pro vězně a dalších 80 pro vazebně stíhané.  Z nástupní věznice se pak možná přesune Rath jinam.

Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové mohou odsouzení nastoupit do kterékoli z 12 nástupních věznic v Česku. "Důležité je dodržet dobu nástupu," vysvětlila Kučerová. 

Do teplické věznice byl z Pankráce přesunut soudce Ondřej Havlín, kterého soud poslal do vězení za korupci a ovlivňování případů. Tamtéž si trest odpykával i bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za přijetí úplatku.

Rath na setkání s novináři, které svolal na poledne ke své ordinaci v Hostivici, řekl, že dosud nezaplatil sankci deset milionů korun, kterou mu krom vězení uložil soud za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Tvrdil, že peníze mu zadržuje soud a jiné nemá. Dodal dále, že mu v posledních hodinách před nástupem zbývá už jen vyřešit pár administrativních drobností, které nestihl dotáhnout v posledních dnech. 

Podle svých slov se jinak už se všemi blízkými v podstatě rozloučil. Předal i svou lékařskou praxi v Hostivici, zajistí ji dva lékaři na částečný úvazek.

Do vazby si kromě hygienických pomůcek příliš věcí nebere. Jen několik knih. "Mám Schindlerův seznam, od Pasternaka Doktora Živaga a Osudy dobrého vojáka Švejka. Myslím, že všechny ty knihy jsou pro tuto situaci aktuální," řekl Rath.

Dodal, že se nedostaví k úternímu soudnímu projednání druhé větve korupční kauzy, podle něj to nemá smysl. Řekl, že soud kromě jiného využívá nezákonné odposlechy.

Kromě trestu vězení má Rath také zaplatit pokutu 10 milionů korun. Tvrdí, že by tak rád učinil. "Já těch deset milionů ale nemám," řekl exhejtman. Pokud je ale nezaplatí, prodlouží se mu trest vězení o 2,5 roku, rozhodl vrchní soudu. Rath si postěžoval, že stát mu stále neuvolnil peníze, které mu přiřkl vrchní soud.

Chci pomáhat jako lékař

Rath doufá, že bude možné, aby za mřížemi pomáhal jako lékař. "Vzhledem k tomu, že věznice nemají lékaře, a to ani mnohé nemocnice v Čechách, předpokládám, že budou nějaké zbytky zdravého rozumu a budou mě chtít využít jako lékaře," věří Rath.

Bývalý středočeský hejtman zatím neví, kolik bude mít spoluvězňů. "Chvilku asi budu v cele sám. Návštěvy jsou podle mých informací jednou za dva měsíce," řekl.

"Předpokládám, že vězeňská služba pracuje podle zákona. Pokud nebudou selhávat, tak se nemám čeho obávat," reagoval Rath na dotaz, jestli má obavy o svou bezpečnost.

Výzvu k nástupu do výkonu trestu doručili policisté minulý týden, podle Ratha bylo nestandardní, že mu soudce neposlal dokument poštou. Také pětidenní lhůtu na nástup označil bývalý politik za velmi krátkou. Dodal také, že nikdo z ostatních odsouzených zatím výzvu k nástupu trestu neobdržel.

Kdy nastoupí Kottovi, není jasné

Soud poslal v Rathově kauze do vězení i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra. Každý má zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici.

Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie ho zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Advokát Kottových Tomáš Sokol se nemůže k jejich nástupu do vězení vyjadřovat. Klienti ho nezbavili mlčenlivosti. Není tedy jasné, zda už si trest odpykávají.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy