Poslanci se radili o vydání Babiše a Faltýnka, pozvali je na 30. srpna a vyžádali si celý spis

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 8. 2017 11:45
Možné vydání šéfa ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání se dalo do pohybu. Po pátečním jednání si členové mandátového a imunitního výboru pozvali oba politiky na 30. srpna. Poté by se měl výbor rozhodnout, zda doporučí celé Poslanecké sněmovně jejich vydání. Babiš mezitím požádal o nahlédnutí do policejního spisu, o čemž rozhodne dozorující státní zástupce.
Je to dobře zpracovaná žádost. Poslanci budou rozhodovat o vydání Babiše policii | Video: Radek Bartoníček

Praha - Možné vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude zřejmě ze všeho nejvíce závod s časem, protože existuje riziko, že o vydání nebude do začátku říjnových voleb rozhodnuto.

Po pátečním jednání mandátového a imunitního výboru, který rozhoduje o tom, zda vydání doporučí celé Poslanecké sněmovně, je totiž jasné, že výbor se sejde až 30. srpna - jen šest dní před začátkem poslední schůze Sněmovny. Navíc je pravděpodobné, že výbor ještě nerozhodne, protože členové výboru za ANO mají před hlasováním různé požadavky: chtějí slyšet vyšetřovatele případu i státního zástupce, stejně jako chtějí vidět kompletní spis.

Celou záležitost komplikuje ještě oznámení Jaroslava Faltýnka, který sdělil, že je do 27. srpna na dovolené. Protože v dalších dvou dnech neměli čas někteří členové výboru, dohodli se na jednání právě 30. srpna. 

Předsedkyně výboru Němcová ale tvrdí, že se bude maximálně snažit, aby se na poslední schůzi Sněmovny skutečně o vydání Babiše a Faltýnka hlasovalo. Zároveň uvedla, že na výbor pozve jak vyšetřovatele, tak státního zástupce. Požádá také o kompletní spis. Zároveň bude čekat, jak rozhodne státní zástupce o žádosti Babiše, aby se mohl do žádosti o vydání podívat. Pokud bude souhlasit, Němcová to Babišovi umožní.

"Počítám s tím, že náš výbor udělá maximum pro to, aby aby své jednání uzavřel a dal stanovisko do začátku schůze Sněmovny 5. září," prohlásila Němcová. 

Člen výboru za ANO František Petrtýl si ale tak jistý nebyl, na dotaz Aktuálně.cz, zda výbor stihne přijmout stanovisko do schůze poslanců, odpověděl poněkud vyhýbavě. "Byl bych jasnovidec, kdybych to věděl, opravdu nevím," řekl a dušoval se, že zástupci ANO nechtějí údajně nic zdržovat. "Neděláme nic, čím bychom vše zdržovali. Máme snahu udělat maximum kroků tak, abychom na příští schůzi výboru dokázali v této věci pokročit," uvedl. Mimochodem, mluvil jenom o "pokročení", ne o tom, že by výbor rozhodl.

Dveře výboru se neprodyšne uzavřely

Jednání výboru začalo v pátek přesně podle plánu v devět ráno. Na čele stolu seděla předsedkyně výboru Miroslava Němcová, kolem stolu deset dalších poslanců. Ještě před začátkem měli novináři možnost na několik vteřin udělat záběry a potom se už rychle zavřely dveře. Předsedkyně Němcová působila v pátečním ránu nekompromisně i rázně. Žádné velké komentáře, nic konkrétního k samotné projednávané věci - tedy k žádosti policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. "Děkujeme vám za účast na zahájení jednání, na shledanou," ukončila fototermín Němcová.

Jednáním výboru za zavřenými dveřmi se roztočil kolotoč událostí, na jejichž konci bude odsouzení či osvobození dvou nejvyšších politiků hnutí ANO, které pražská policie podezírá z porušení zákona při získání padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo. Průběh této policejní akce může zároveň zásadně ovlivnit říjnové parlamentní volby, ve kterých je zatím ANO podle všech průzkumů veřejného mínění jasným favoritem.

"Budeme posuzovat, zda jsou splněny 'formální' požadavky policie na vydání obou poslanců, více nemohu v této chvíli komentovat, jednání je striktně neveřejné," řekla Němcová těsně před začátkem jednání. "Je fakt, že člověk má někdy malou fantazii, ale myslím, že by bylo žádoucí od všech politických představitelů, aby se nějak s touto záležitostí do voleb vypořádali," potvrdila už dříve Němcová.

Výbor probírá také žádost Babiše o nahlédnutí do spisu

Před zahájením pátečního jednání se ale zmínila také o žádosti Andreje Babiše podívat se na žádost policie, o což Němcovou požádala jeho advokátní kancelář. Němcová už v tomto týdnu Aktuálně.cz řekla, že pokud by se Babiš na ni obrátil, zeptala by se dozorujícího státního zástupce. V pátek ráno řekla, že celou věc projedná s členy výboru. "Budeme se zabývat tím, jestli je možné z právního hlediska žádosti vyhovět," uvedla.

Pokud jde o nahlédnutí do spisu, na to mají automaticky právo všichni členové mandátového a imunitního výboru. Nikdo z poslanců si ale spis se žádostí policie nemůže vzít, je uložený v trezoru mandátového a imunitního výboru.

Prvním krokem ke stíhání obou politiků je zbavení jejich imunity, o kterém rozhodne celá Poslanecká sněmovna na jednání, jehož začátek je naplánovaný na 4. září. Na toto jednání přinesou poslanci mandátového a imunitního výboru své stanovisko, zda doporučují nebo nedoporučují vydání obou poslanců. "Dnešní jednání bude čistě procedurální, dohodne se termín jednání, na které budou pozváni oba poslanci a určíme zpravodaje," řekl člen výboru za TOP 09 Martin Plíšek.

Předsedkyně Němcová už dříve ale avizovala, že páteční jednání bude spíše organizační, protože členové vyberou zpravodajce k celé věci a zároveň se dohodnou na pozvání obou poslanců k jednání. Teprve na dalších zasedáních budou členové výboru hlasovat o doporučení k vydání. Konečné slovo ale bude mít Sněmovna, která by vše měla stihnout do říjnových voleb.

Poslancům ANO se zdá žádost policie podivná

Už dosavadní názory členů mandátového a imunitního výboru ukazují, že výbor bude názorově rozdělený, protože zástupci ANO dávají najevo nesouhlas s postupem policie. A to už poté, co si pročetli žádost policie o vydání.

"Dělá to na mě velmi účelový dojem," prohlásil člen výboru za ANO Roman Procházka, podle kterého chce policie jednoznačně ovlivnit volby. "O postupu policie mám stále větší pochybnosti," přidal se další člen výboru za ANO Radek Vondráček. Naopak například člen výboru za TOP 09 Martin Plíšek spíše podpořil policii v postupu proti Babišovi a Faltýnkovi. "O detailech nemohu mluvit, ale obecně mohu říci, že policejní žádost je podle mě zpracovaná precizně a zodpovědně," prohlásil před několika dny Plíšek. 

I kdyby ale Poslanecká sněmovna oba politiky vydala, pro vyšetřování celého případu to nebude příliš mnoho znamenat. Pokud budou zvoleni v říjnu do nové Poslanecké sněmovny, opět získají imunitu a kolečko vydání se opět roztočí. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy