Další zakázku Lesů ČR vyhrály 'známé firmy'

ČTK ČTK
11. 5. 2012 21:02
Obě firmy vyhrávaly stamilionové soutěže LČR v režimu bez předchozího zveřejnění i dříve
Lesy jsou zlatý důl...
Lesy jsou zlatý důl... | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Zakázku na informační technologie v hodnotě 240 milionů korun, kterou vyhlásil státní podnik Lesy ČR (LČR), v dubnu vyhrály v této souvislosti dobře známé firmy Dynn a TimeIMPort. 

V pátek o tom informovala Česká televize (ČT), která uvedla, že tyto firmy vyhrávaly stamilionové soutěže LČR v režimu bez předchozího zveřejnění i v minulosti. Za jediný den prý vyhrály například 16 tendrů. Do obnovy nebo správy sítí a programů daly LČR za poslední rok přes miliardu korun.

Zástupci státního podniku tvrdí, že soutěže se uskutečňují v režimu utajení kvůli ochraně autorských práv. "Zakázky byly zadány na základě jednacího řízení bez uveřejnění, které bylo zvoleno z důvodu autorského díla," uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Podle právníka Daniela Weinholda z Platformy pro veřejné zakázky by však LČR měly používat otevřenější soutěžní metody.

Dynn a TimeIMPort vyhrávají zakázky už od roku 2009, oběma už Lesy ČR vyplatily přes osm set milionů korun. V dubnové soutěži vyhrály zakázku na zajištění servisu k systému, který samy vytvořily.

ČT připomněla, že modernizace počítačových sítí LČR už ale také způsobila komplikace. Stát čelí dvanáctimiliardové arbitráži, kdy o odškodné za zmařené investice kvůli později zrušenému tendru usiluje americká počítačová společnost Washington Investment Company LLC (WIC).

 

Právě se děje

Další zprávy