O svátcích zavřeno. Koalice podpoří omezení prodejní doby

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
20. 1. 2015 13:29
Poslanci vládní koalice by měli podpořit senátní návrh zakazující prodej během sedmi svátečních dnů. Omezení se týká prodejen s plochou nad 200 metrů.
Státní svátek. (ilustrační foto)
Státní svátek. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Vládní koalice podpoří senátní návrh novely o omezení pracovní doby některých prodejen o vybraných svátcích. "Shodli jsme se na koaliční radě, že by tento návrh měl mít podporu koalice,“ řekl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Proti normě dosud vystupovalo hlavně hnutí ANO.

K senátnímu návrhu, který chce prosadit povinné omezení prodejní doby v prodejnách s plochou větší než 200 metrů čtverečních, se vláda loni v létě postavila neutrálně. Návrh tedy přímo nepodpořila, ale ani jej nezamítla. Definitivně tak rozhodnou poslanci. Návrh má i podporu opoziční KSČM, zatímco ODS a TOP 09 jsou proti.

Návrh skupiny senátorů z ČSSD zakazuje prodej během sedmi státních či jiných svátků – 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne.

I pro zastavárny a sběrny

Zákaz by se netýkal obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, obchodů na letištích, železničních stanicích a nádražích či prodejen ve zdravotnických zařízeních. Nehledě na velikost plochy by se však naopak týkal zastaváren, prodejen použitého zboží a sběren či výkupen odpadů.

Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta až jeden milion korun, při opakovaném porušení až pět milionů.

Proč chybějí další svátky?

Kritici senátorského návrhu se mimo jiné pozastavují nad výběrem svátků. Autoři předlohy totiž nijak nevysvětlují, proč by zákaz neplatil pro všechny, tedy i pro 1. květen, 5. a 6. červenec nebo 17. listopad.

Vláda už v létě upozornila, že senátorský návrh neřeší ani skutečné dopady na zaměstnance. Předpokládá pouze pozitivní dopad, nepřihlíží ale k případnému snížení jejich mzdy nebo dílčím dopadům na zaměstnanost.

Zastánci tohoto omezení argumentují především tím, že rodina má trávit svátky jinak než rozsáhlým nakupováním, stejně jako práce o víkendu má být spíše výjimečná. Podobné omezení je běžné v sousedním Rakousku i Německu. Odpůrci návrhu zdůrazňují, že každý spotřebitel i zaměstnanec by se měl rozhodovat svobodně a trh se má přizpůsobit jejich zájmu.

Poslanci začali projednávat návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě už v prosinci, první čtení ale tehdy přerušili a měli by se k němu vrátit na lednové schůzi, která začíná právě dnes. Pokud omezení projde, mělo by začít platit zhruba čtvrt roku po zveřejnění zákona.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy