Dalík mi 6,5 milionu daroval, ne půjčil, říká jeho expřítelkyně. Daň ale neplatila, hrozí jí vězení

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 12. 2016 9:57
Bývalá přítelkyně lobbisty Marka Dalíka Gabriela Horáčková tvrdí, že 6,5 milionu korun, které před šesti lety od tehdejšího partnera dostala, nebyla půjčka, ale dar. Pokud o tom přesvědčí soud, tak sice svému bývalému příteli nebude muset uvedenou sumu vracet, ale zase jí hrozí stíhání a až osmileté vězení za krácení daní. Suma, kterou měla odvést, přesahuje tři čtvrtě milionu korun. Před soudem v tom případě může navíc stát jako pomocník znovu i Dalík.
Gabriela Horáčková na snímku s expremiérem Mirkem Topolánkem.
Gabriela Horáčková na snímku s expremiérem Mirkem Topolánkem. | Foto: ČTK

Praha – Gabriela Horáčková, bývalá přítelkyně Marka Dalíka, je ve dvojím ohni: Lobbista, který si nyní odpykává čtyřleté vězení za podvod při nákupu obrněnců Pandur, u soudu chce, aby mu vrátila půjčku 6,5 milionu korun.

Horáčková se hájí, že šlo o dar. Pokud ale uspěje, může jít o Pyrrhovo vítězství. V tom případě jí totiž hrozí stíhání a až osmileté vězení za krácení daní.

„Pokud bude v řízení prokázáno, že se jednalo o simulované darování, pak jistě bude existovat důvodné podezření, že minimálně na straně žalobkyně mohlo dojít ke zkrácení daně,“ uvedla soudkyně Romana Poláková s tím, že pak je povinna na to upozornit policii. Jako spoluviník by teoreticky mohl přicházet v úvahu i Dalík. A tomu tak může také hrozit další stíhání.

Válka obou začala před třemi lety, když se Horáčková po zhruba osmiletém přerušovaném vztahu s Dalíkem definitivně rozešla. Ten vzápětí kontroval: K Obvodnímu soudu pro Prahu 7 podal žalobu, v níž žádá vrácení 6,5 milionu korun. A doložil to tím, že u transakce, jíž převáděl v lednu 2011 na Horáčkovou uvedenou sumu, bylo v rubrice účel platby uvedeno půjčka.

Byl štědrý ke všem

„Je to velmi silný argument,“ poukázala na jednání počátkem prosince soudkyně Poláková. Na Horáčkové je podle ní, aby dokázala, že to půjčka nebyla. Dalíkova expřítelkyně si stojí za tím, že to byl od počátku dar.

„On tvrdil, že to musel napsat, kdyby se finanční úřad ptal, kde jsem na to vzala peníze,“ uvedla Horáčková, která navrhla předvolat svědky z řad jejich společných známých. Před nimi se prý chlubil, že jí byt koupil.

Podle Horáčkové měl navíc Dalík tolik peněz, že by bylo nelogické, kdyby jí uvedenou sumu půjčoval. „Standardně měl k dispozici několik desítek milionů v hotovosti. Prostředky, které měl doma, jsem měla k dispozici i já,“ popisovala. „Disponoval takovým majetkem, že částka 6,5 milionu pro něj byla nepodstatná,“ dodala s tím, že běžné bylo, že svým přítelkyním daroval byty, auta či drahé šperky.

Dalík může znovu stát před soudem

Jenže pokud Horáčková před soudem skutečně uspěje se svojí verzí, nemá vyhráno. Hrozí jí totiž až osmileté vězení za krácení daní.

Dalíkova expřítelkyně před soudem připustila, že darovací daň nezaplatila. Argumentovala tím, že žila s Dalíkem ve společné domácnosti – a proto se jí zdanění netýkalo. „Řešila jsem se svou advokátkou, jestli z toho mám platit daň. Řekla, že ne, protože žijeme ve společné domácnosti,“ hájila se před dvěma týdny u soudu.

V tom případě ale nemá pravdu. Zákon, který osvobozuje od daně lidi žijící ve společné domácnosti, totiž platí až od počátku roku 2014. Ona však uvedený byt získala o tři roky dříve.

Kritická hranice půl milionu

Šanci vyhnout se stíhání by měla jedinou: pokud by prokázala, že spolu v uvedené době opravdu žili ve společné domácnosti. V tom případě by totiž měla platit nižší daň, zhruba 260 tisíc korun. Na to by se vztahovala pětiletá promlčecí lhůta.

V případě krácení daní o více než půl milionu korun se však možný trest zvyšuje ze tří na osm let a stejně tak se prodlužuje promlčecí doba na deset let. Horáčková přitom měla na darovací dani podle tehdy platného zákona zaplatit rovného tři čtvrtě milionu korun.

Jenže sama Horáčková v žalobě potvrdila, že v době, kdy uvedený dar dostala, s Dalíkem nežila. Pět měsíců předtím se rozešli a uvedený „dar“ ji měl přimět k tomu, aby se k němu vrátila. Horáčková přitom těžko může uspět s tím, že když se dřívější společný život sečte, trval jejich vztah několik let. „Judikáty říkají jasně, že se ta lhůta počítá ode dne darování rok nazpět,“ říká advokát Martin Bareš. Ten pouze připouští, že toto může být pro ni polehčující okolnost.

Fingovaná půjčka? Běžné, říká právník

Jeho kolega Vladimír Zoufalý dodává, že podobné uvádění u převodů peněz, že jde o půjčku, i když to půjčka ve skutečnosti není, není zdaleka tak neobvyklé. „Používá se to často v korupčních jednáních, aby se kryly úplatky. Když se na to nepřijde, tak po vrácení peněz neštěkne pes, a když se na to přijde, tak je to kryté půjčkou,“ uvedl.

O výpověď Horáčkové se navíc znovu mohou zajímat policisté, kteří vyšetřovali kauzu Pandur. Či by se mohli zajímat o to, kde vzal Dalík stovky milionů, ke kterým měl podle výpovědi Horáčkové přístup. To, zda se o její výpověď budou zajímat, ale jak Národní centrála boje proti organizovanému zločinu, tak vrchní státní zastupitelství nechtělo komentovat.

"Náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou věcí zabývá, či naopak nezabývá," uvedl mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej a sdílnější nebyl ani žalobce Jan Kořán, který podal úspěšnou obžalobu v kauze Pandur.

Server Aktuálně.cz oslovil s žádostí o vyjádření i samotnou Horáčkovou, která se z prodeje luxusních kabelek přeorientovala na výrobu a prodej proteinových a müsli tyčinek pod vlastní značkou Gabens. Ani po více než týdnu ale na zaslané otázky neodpověděla a ani nezvedla telefon.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy