Ventilátory z jarní veřejné sbírky najdou uplatnění. Nemocnice se o ně mohou hlásit

Radek Dragoun Lukáš Valášek ČTK Radek Dragoun, Lukáš Valášek, ČTK
14. 10. 2020 16:00
Dvě stovky plicních ventilátorů CoroVent, na které se během jara složili lidé ve veřejné sbírce, najdou po několika měsících, co ležely ve skladu, využití. Předtím o ně dlouhou dobu ministerstvo zdravotnictví nejevilo zájem. Nyní si však o ně mohou nemocnice prostřednictvím formuláře na stránkách Českého vysokého učení technického zažádat.
Plicní ventilátor CoroVent
Plicní ventilátor CoroVent | Foto: ČVUT

"Na webových stránkách ČVUT v Praze byla zřízena stránka s jednoduchým formulářem, po jehož vyplnění a zhodnocení možností bude CoroVent dodán do příslušného zařízení," popsala mluvčí školy Andrea Vondráková. Uvedla, že prvním krokem je, právě na základě formuláře, zjistit poptávku po CoroVentu.

"O plicní ventilátor CoroVent smí žádat pouze zdravotnické zařízení s anesteziologicko-resuscitačním oddělením a se zkušeností s invazivní plicní ventilací," upozornila. Dodala, že stejným postupem nemocnice mohou požádat o celoobličejové masky Covmask.

Plicní ventilátory CoroVent, na které Češi na jaře za jediný den v internetové sbírce vybrali 14 milionů korun, by konečně mohly najít využití. Padesátku stejných ventilátorů už minulou středu slavnostně převzal od finanční skupiny PPF Petra Kellnera ministr zdravotnictví Roman Prymula, o čemž obě strany veřejnost informovaly. 

Deník Aktuálně.cz tehdy zjišťoval, proč ministerstvo využilo ventilátory od firmy PPF, zatímco o ty, na které vybrali už na jaře peníze lidé v kampani, zájem nemělo. Ministr na otázky nereagoval, tiskové oddělení ministerstva po několika dnech odkázalo na Prymulův Twitter. Na něm však odpověď na otázku, proč ministerstvo upřednostnilo ventilátory od firmy nejbohatšího Čecha, nebyla.

"Využijeme samozřejmě všechny. Nic nebrání tomu, aby je ČVUT jako organizátor sbírky a vlastník darovalo konkrétním zdravotnickým zařízením. Pomůžeme. Všem, kteří podpořili CoroVent, děkuji, i jménem nemocnic," napsal ministr Prymula na Twitter poté, co se na důvody nevyužití ventilátorů z veřejné sbírky deník Aktuálně.cz dotazoval. 

České ventilátory do celého světa

Alternativní plicní ventilátor CoroVent vznikl letos na jaře díky spolupráci Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, iniciativy Covid19CZ a třebíčské firmy MICo. Má pomoci s případným nedostatkem ventilátorů v důsledku nárůstu pacientů s covidem-19 ve stavu, který vyžaduje zavedení plicní ventilace. Tvůrci na jaře uváděli, že cena CoroVentu by mohla být proti běžným ventilátorům zhruba desetinová. 

V srpnu získal český plicní ventilátor americkou certifikaci FDA EUA (Emergency Use Authorization), která má usnadnit především jejich prodej do zahraničí. Certifikace podle firmy otevřela možnosti exportu CoroVentu do Severní a Jižní Ameriky, zemí Blízkého východu či Asie. Zástupci MICo už také dříve uvedli, že pro Česko je připraveno 182 kusů pořízených ze sbírky.

V Česku musí přístroj projít ještě procesem standardní certifikace. Podle ministra však pro použití v urgentní medicíně v Česku není nutné, aby měl ventilátor všechny potřebné certifikace pro běžnou zdravotní péči.

Prymula ve středu také řekl, že ministerstvo zdravotnictví pořídilo od začátku epidemie covidu-19 pro nemocnice 500 nových plicních ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. 

Podle dat o kapacitách nemocnic zveřejněných serverem Hlídač státu bylo v nemocnicích v neděli 1786 lůžek s umělou plicní ventilací, z nichž bylo 953 obsazeno pacienty s covidem i jinými diagnózami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy