Čuba se mandátu senátora nevzdá, na nemocenskou také neodejde. Raději bude posílat plat mládeži

ČTK ČTK
20. 6. 2017 18:33
Senátor František Čuba, který se už devět měsíců neukázal v Parlamentu, chce svůj plat posílat na projekty spojené s mládeží. Uvedl to server iRozhlas.cz. Poté, co Čuba dlouhodobě nedocházel do Senátu, vyzvali jej kolegové, aby buď na stoupil na nemocenskou, nebo se mandátu vzdal. To by však znamenalo rozpad jeho senátorského klubu i nové senátní volby na Zlínsku. Čuba se platu pokusil vzdá, to mu však zákon nedovoluje. Předseda Senátu Milan Štěch to označil za trapné divadlo.
František Čuba.
František Čuba. | Foto: Karel Toman

Praha - Dlouhodobě absentující senátor František Čuba (SPO) chce svůj plat a náhrady výdajů, kterých se neúspěšně pokusil vzdát, přeposílat na projekty spojené s mládeží. Uvedl to v úterý server iRozhlas.cz s odkazem na senátorova asistenta Milana Frnku. Podrobnosti by měl ve středu zveřejnit předseda SPO Jan Veleba.

Čuba je kritizován za to, že do Senátu už deset měsíců nedochází. Důvodem je jeho zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122 000 korun měsíčně. Minulý týden se rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Plat člena Parlamentu je podle právní analýzy Kanceláře Senátu nárokovou složkou, kterou nelze odmítnout nebo vracet.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) postup SPO včetně příslibu, že Čuba bude mandát senátora vykonávat ze své zlínské kanceláře, označil za trapné divadlo. "Měl by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce," prohlásil. Štěch připustil i možnost, že by Čuba svůj příjem ze Senátu mohl věnovat na humanitární účely. "Nebylo by to už ale úplně košer," dodal.

Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v horní komoře chyběl od loňského 24. srpna. Pokud by se mandátu vzdal, zanikl by Velebův senátorský klub, který má nejmenší možný počet pěti členů. Na Zlínsku by se pak musely konat doplňovací senátní volby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy