Čuba se rozhodl pro "chlapské řešení", posílá dopis Štěchovi. V Senátu nebyl od loňského srpna

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
12. 6. 2017 13:54
Senátor za SPO František Čuba se nejspíš vzdá mandátu. V pondělí se ve Zlíně sešel se šéfem senátorského klubu Nezávislých Janem Velebou, kterému předal dopis pro šéfa horní komory. V něm prý navrhuje "chlapské řešení" své situace. Podle informací Aktuálně.cz se nejspíš vzdá mandátu. Čuba se totiž kvůli zdravotním problémům jednání Senátu nezúčastnil už více než devět měsíců.
Vyznamenání pro "rádce". Miloš Zeman je předává svému poradci Františku Čubovi. Ocenil ho hned v prvním roce ve funkci, v říjnu 2013.
Vyznamenání pro "rádce". Miloš Zeman je předává svému poradci Františku Čubovi. Ocenil ho hned v prvním roce ve funkci, v říjnu 2013. | Foto: Ludvík Hradilek

ZlínFrantišek Čuba bude nejspíš prvním senátorem v historii české horní komory, který se vzdá mandátu ze zdravotních důvodů. Naznačují to slova šéfa jeho senátorského klubu Jana Veleby, se kterým se jednaosmdesátiletý bývalý předseda JZD Slušovice v pondělí sešel. "Pan senátor Čuba mi pro šéfa horní komory předal dopis, ve kterém navrhuje podle mě chlapské řešení své situace," řekl Aktuálně.cz po setkání ve Zlíně Veleba.

Čuba, který současně působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana pro oblast zemědělství, se jednání Senátu účastnil naposledy loni v srpnu. Od té doby se pokaždé ze zdravotních důvodů omluvil. Na nemocenskou ale nenastoupil. Čelil kvůli tomu kritice z řad svých kolegů i ze strany šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Ten ho přímo vyzval, aby zvážil rezignaci.

Veleba nechtěl obsah dopisu blíže komentovat s tím, že napřed ho chce osobně předat šéfovi komory. S Milanem Štěchem se mají sejít ve středu dopoledne. Řešení, se kterým Čuba přišel, je ale podle něj férové a chlapské. 

Čuba sice do sídla Senátu na pražské Malé Straně už devět měsíců nechodí, podle svého asistenta Milana Frnky ale pracuje ve své senátorské kanceláři ve Zlíně. "Okamžitě, jak to šlo, začal chodit do své senátní kanceláře do Zlína a normálně aspoň tam pracoval. Od té doby v podstatě každý den," řekl Frnka České televizi. Za práci celou dobu pobírá plný plat senátora i s náhradami, dohromady přes 120 tisíc korun měsíčně. 

Senátorský mandát nelze delegovat na jiného kandidáta. Pokud by se Čuba rozhodl rezignovat, musí prezident do tří měsíců vypsat v jeho zlínském okrese nové volby, ze kterých by vzešel jeho nástupce. Jako termín by prezident mohl zvolit datum konání sněmovních voleb. Lidé na Zlínsku by tak nemuseli k urnám dvakrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy