Čtvrtina z 200 nákupů nemocnic prý byla předražená

ČTK ČTK
19. 1. 2015 22:46
Celkově dosáhlo předražení 112 milionů korun. Uvedl to pondělní pořad Reportéři ČT s tím, že nejdražší přístroje nakoupily nemocnice v Hradci Králové a Ostravě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Audit čerpání evropských dotací v českých nemocnicích, který loni na podzim kritizovali šéfové nemocnic a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podle České televize prokázal, že čtvrtina ze dvou set nákupů byla předražená.

Celkově dosáhlo předražení 112 milionů korun, uvedl pondělní pořad Reportéři ČT s tím, že nejdražší přístroje nakoupily nemocnice v Hradci Králové a Ostravě. Nákupy v královéhradecké a liberecké nemocnici prověřuje protikorupční policie.

Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej řekl, že věc je ve fázi prověřování, ale bližší informace neuvedl.

Výsledky auditu, který zadalo ministerstvo financí vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), poslali úředníci do Bruselu počátkem ledna. Na konci února by podle ČT měla Evropská komise rozhodnout o dalším postupu. Komise požádala o audit kvůli pochybnostem o zadávání veřejných zakázek v nemocnicích. S ministerstvem financí předem projednala výběr kontrolovaných nemocnic i způsob prověrky.

Audity se konaly loni v červnu a červenci. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Padly už sankce v řádu desítek milionů korun. Hrozí, že by nemocnice měly část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz.

Podle zjištění auditů byla u části předražených nákupů údajně na vině systémová chyba na straně ministerstva zdravotnictví, které na nákupy přes prostřednické firmy tlačilo. Zakázky za 250 milionů byly diskriminační, neodpovídaly zákonu o veřejných zakázkách.

Zprostředkovatelé nákupů podle pořadu ČT vykazovali provize 20 až 300 procent, zisky přitom odcházely "neznámo kam". Dvěma dodavatelům přístrojového vybavení nemocnic, firmám Hospimed a Puro-klima, už Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 63,3 milionu korun.

Podle antimonopolního úřadu se dopouštěly protisoutěžního jednání. V letech 2008 až 2010 slaďovaly své nabídky a koordinovaly jednání při účasti ve veřejných zakázkách, uvedl počátkem ledna předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí není dosud pravomocné, obě firmy podaly rozklad.

Zatímco Hospimed dostala pokutu 35,6 milionu, Puro-klima o osm milionů nižší. ÚOHS tvrdí, že jednání koordinovaly v zakázkách na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra v ostravské fakultní nemocnici, na totéž v liberecké nemocnici a při dodávce zdravotní technologie pro první lékařskou fakultu Univerzity Karlovy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy