ČT platila fiktivnímu skladateli, posílá na něj policii

Domácí Domácí
13. 3. 2009 15:55
Televize zatím neví, o kolik peněz podvodem přišla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká televize

Praha - Česká televize podala trestní oznámení na své dva bývalé zaměstnance, kteří se měli dopustit podvodu s autorskými poplatky.

"V rámci interní kontroly bylo zjištěno, že v minulosti docházelo k chybnému vykazování hudebních děl v hlášení použité hudby v pořadech," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí veřejnoprávní stanice Ladislav Šticha.

Zkreslené výkazy měla mít na svědomí Zdeňka Zelenková, která vedla Správu hudebních děl. Podle podezření připisovala autorství použité hudby v pořadech svému manželovi, hudebníku a také zaměstnanci ČT Karlu Zelenkovi, který používá pseudonym Charlie Green.

Dodatečné sdělení

Obvodní soud pro Prahu 4 dne 31. října 2012 vynesl rozsudek, jímž Karla Zelenku a Zdeňku Zelenkovou zprostil obžaloby pro skutek, že v blíže nezjištěné době od roku 2006 do února 2009 jako zaměstnanci České televize neoprávněně vykazovali délku užití hudebních děl, čímž měli spáchat trestný čin podvodu.

Takto zmanipulované výkazy posléze odesílala Ochrannému svazu autorskému (OSA), který Zelenkovi vyplácel odměny. "Uváděli jméno autora Charlie E. Greena i v případech, kdy jeho hudba použita nebyla," vysvětlil Šticha.

Česká televize zatím nezná výši škody. Hospodářské noviny ale napsaly, že by se mohla vyšplhat až na několik milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy