ČSSD si jde pro voliče doleva. Babiš nehájí zájmy lidí, tvrdí Sobotka a chce ho demaskovat

Veronika Neprašová Kateřina Frouzová Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová
10. 12. 2016 7:15
Sociální demokraté se snaží zachránit. V sobotu se scházejí zástupci regionálních organizací a vedení strany, aby si vyříkali chyby z krajských a senátních voleb, a zároveň si naplánovali strategii pro životně důležité parlamentní volby v roce 2017. Už teď je zřejmé, že premiér Bohuslav Sobotka bude před spolustraníky vysvětlovat, jak chce získat jako voliče ČSSD především zaměstnance, rodiny s dětmi a seniory. Lidem s podprůměrnými a průměrnými příjmy slibuje snižování daní, nejbohatším chce naopak daň z příjmu zvednout.
Bohuslav Sobotka oznamuje prohru v krajských a senátních volbách.
Bohuslav Sobotka oznamuje prohru v krajských a senátních volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Premiér Sobotka se širokým úsměvem na vinici, na typickém českém sídlišti, mezi poli. Selfie na billboardech, na které vsadila sociální demokracie před krajskými volbami, ale voliče nezaujaly. ČSSD propadla a právě špatná sebepropagace byla jednou z hlavních příčin.

“Marketingová mašinerie Andreje Babiše dokázala pozitivní věci, které naše vláda přinesla, mediálně zpracovat tak, že z toho primárně těžilo hnutí ANO,” řekl Bohuslav Sobotka ve čtvrtek na konferenci pražských spolustraníků.

Premiér poodhalil předvolební strategii ČSSD. Apeloval na pražské delegáty, aby Babiše méně kritizovali kvůli tomu, že je miliardářem ve střetu zájmů. "My musíme Andreje Babiše demaskovat a jasně ukázat, že zájmy voličů nehájí,” popsal Sobotka plán pro poslanecké volby na podzim 2017.

Z analýz ČSSD vyplynulo, že v letošních  prohraných volbách získávalo hnutí ANO levicové voliče. Což je změna oproti roku 2013, kdy pro ANO častěji hlasovali bývalí příznivci pravicových stran. I to je důvod, proč je nynější rétorika sociálních demokratů tak ostrá.

Místo Pocheho Prouza

ČSSD se v následujících měsících zaměří především na zaměstnance, kterým bude slibovat navyšování mezd, či rodiny s dětmi a seniory, jež bude lákat na rostoucí životní úroveň. “Jestliže si máme udržet šanci na vítězství a máme porazit hnutí ANO, tak to musí znamenat, že zastavíme příliv voličů Andreje Babiše zleva,” řekl také Sobotka.

Právě to, jak napravit dojem a ukázat sociální demokracii jako moderní stranu s dobrými výsledky, bude jedním z ústředních témat, které budou v sobotu řešit straníci na pražském sjezdu ústředního výkonného výboru. Hlavní roli v tomto ohledu bude hrát volební manažer, který se s největší pravděpodobností změní.

Europoslance Miroslava Pocheho, který kampaň vedl v letošním roce a který vymyslel právě selfie billboardy, podle všeho nahradí tajemník pro evropské záležitosti a Sobotkův spojenec Tomáš Prouza. Pomáhat by mu mohli i profesionální mediální poradci, po jejichž službách volá uvnitř strany stále více hlasů.

Liberální městské voliče nechají jiným

Ústřední výbor otevře také klíčové téma programu, se kterým ČSSD bude v následujících deseti měsících usilovat o návrat co nejvíce voličů. O jeho směřování se vedou mezi špičkami strany od prohraných krajských voleb vášnivé polemiky. Snaha oslovit mladé, liberální městské voliče, se kterou původně přišel Bohuslav Sobotka, brzy narazila na odpor spolustraníků. „Tito lidé sociální demokracii stejně nikdy volit nebudou,“ shrnula v rozhovoru pro HN ministryně práce Michaela Marksová. 

Směr, který bude ČSSD ve zbývajících deseti měsících do voleb sledovat, tak bude naopak primárně levicový. „I premiér Sobotka už mluví o tom, že aby ČSSD neztrácela své tradiční voliče, musí být levicová. S touto reflexí jsem spokojen a doufám, že tento směr udržíme i po sjezdu,“ řekl Sobotkův dlouhodobě nejhlasitější vnitrostranický oponent, poslanec Jeroným Tejc.  

Vrátit ztracené hlasy se tak bude sociální demokracie snažit zvýrazňováním tradičních témat jako podporou zaměstnanosti, rodin s dětmi, nebo růstem mezd. Prvním takovým gestem, které má přesvědčit pracující, že ČSSD stojí na jejich straně, bylo setkání Sobotky se zástupci řetězce Ahold, jehož zaměstnanci si v Česku stěžují na neúměrně nízké platy.

Sobotní setkání také napoví, jakou pozici mezi straníky má Bohuslav Sobotka a jak silná je momentálně jeho vnitrostranická opozice. Oproti oficiálním optimistickým a pozitivním proklamacím o jednotnosti strany, která stojí za svým předsedou, bude za zavřenými dveřmi probíhat vzrušená a možná i vyostřená debata. 

Všechny krajské buňky sice dosud na už proběhlých sjezdech Sobotkovu nominaci potvrdily, volba ale byla veřejná. Pokud by se ovšem hlasovalo tajně, nebyla by podpora Sobotky podle informací HN zdaleka tak velká. Na březnovém celorepublikovém sjezdu tak sice Sobotka křeslo šéfa strany nejspíš uhájí, otázkou ale zůstává, kolik hlasů nakonec skutečně získá. 

Premiér Sobotka má už tři roky problémy být samostatným a sebevědomým předsedou suverénní strany, tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy