Sobotka určil priority pro volby: Chce zvýšit daně bohatým, chudí by naopak měli platit méně

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
8. 12. 2016 21:25
Premiér Bohuslav Sobotka nastínil na konferenci pražské ČSSD některé body programu sociální demokracie pro sněmovní volby v příštím roce. Rád by prý například snížil daně nejchudším a těm s nejvyššími příjmy je naopak zvýšil. "Rádi bychom představili návrh na přechod k daňové progresi," uvedl. O kolik procent by se jednalo, zatím neprozradil. Při projevu se také opřel do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který si podle něj připisuje úspěchy za to, co ve vládě prosadila sociální demokracie.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Snížit daně z příjmu nejchudším lidem, naopak zvýšit těm nejbohatším. Premiér Bohuslav Sobotka během konference pražské sociální demokracie představil nové základy daňových změn, které před parlamentními volbami připravuje ČSSD.

"Pro nás je důležité, abychom spravedlivějším způsobem rozložili daňové břemeno – zejména pokud jde o malé a velké firmy anebo pokud jde o lidi s průměrnými nebo podprůměrnými příjmy a ty nejbohatší," řekl premiér.

Cílem připravované daňové reformy je podle něj snížení daňového zatížení lidí, kteří mají průměrnou nebo podprůměrnou mzdu.

"Rádi bychom představili návrh na přechod k daňové progresi. To znamená několik daňových pásem. Oproti současnému zdanění bych chtěl, aby lidi s průměrným a podprůměrným platem platili menší daň z příjmu. To bude jeden z programových cílů sociální demokracie," vysvětloval Sobotka. Naopak ti nejbohatší by platili daň z příjmu vyšší, než platí dnes.

Premiér nechtěl být konkrétnější, neřekl, o kolik procent by se daně v jednotlivých pásmech měly měnit. Nejprve s plánem seznámí kolegy v sociální demokracii. "Počítám, že po Novém roce s těmi jednotlivými daňovými návrhy postupně začneme seznamovat i veřejnost. Hlavní principy má ČSSD připravené," dodal premiér. 

Podnikejte bez papírování!

Bezšanonu.cz - ilustrační foto

TIP: Jednoduchý a srozumitelný nástroj pro firmy i živnostníky pomůže s účetnictvím. Vyzkoušejte zde >>

Sobotka věnoval značnou část poměrně ostrého projevu k delegátům ČSSD v Praze hlavnímu oponentovi ČSSD hnutí ANO a Andrejovi Babišovi. "Babiš marketingově ukradl to, co ČSSD ve vládě udělala," uvedl například premiér v řeči, která trvala celkem asi dvacet minut. Ministr vnitra Milan Chovanec pak ještě dodal, že "Babiš není superman, Babič není gentleman". Těmito a podobnými slovy chtěl říci, že ČSSD má šanci ANO ve volbách porazit.

V předvolební strategii se premiér hodlá zaměřit na tradiční levicové voliče ČSSD – zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory. První skupině chce zajistit zvýšení mezd, všem pak zvyšování životní úrovně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy