ČSSD prohrála soud se zaměstnankyní. Vyhodila ji neprávem

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
10. 6. 2014 18:30
Bývalá tajemnice tvrdí, že za jejím odchodem stály politické tlaky. Místo později obsadily příbuzné stranických funkcionářů.
Šéf strany Bohuslav Sobotka se k případu nechce vyjadřovat, dokud nebude mít v ruce rozsudek.
Šéf strany Bohuslav Sobotka se k případu nechce vyjadřovat, dokud nebude mít v ruce rozsudek. | Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v sesterském deníku insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

PrahaSociální demokracie prohrála soudní spor kvůli výpovědi, kterou loni dala okresní tajemnici Aleně Konečné. Podle soudců ČSSD ženu vyhodila protiprávně, rozsudek zatím není pravomocný.

Strana, která klade důraz na dodržování práv zaměstnanců, zdůvodňuje vyhazov padesátileté zaměstnankyně tím, že neplnila své pracovní povinnosti. Konečná je však přesvědčena, že za jejím vyhazovem stály politické tlaky a snaha dohodit její místo známým.

Po jejím nedobrovolném odchodu jako tajemnice pracovaly hned dvě příbuzné stranických funkcionářů. Žena si u soudu stěžovala také na šikanu.

Tříčlenný senát Obvodního soudu pro Prahu 1 jí dal minulý týden za pravdu - důvody k výpovědi podle něj byly nedostatečné. "Některé z uváděných důvodů byly dle našeho názoru pouze zástupné a týkaly se vztahů uvnitř,“ uvedl soudce Michal Tománek.

Premiér Bohuslav Sobotka se k rozhodnutí soudu odmítl vyjádřit s tím, že zatím čeká na znění rozsudku. Zda se ČSSD odvolá, není jasné.

Neschopenka kvůli psychickým problémům

Alena Konečná působila jako tajemnice ČSSD v Ústí nad Orlicí sedm let. Problémy odstartovaly poté, co se na okrese vyměnilo vedení. Straníci si údajně začali stěžovat, že nezvládá svou práci. Žena nakonec tlak neunesla a skončila s psychickými problémy v pracovní neschopnosti. Po návratu dostala výpověď.

Sociální demokraté z Pardubického kraje jsou rozsudkem překvapeni. "S paní Konečnou byly problémy, nevykonávala svou práci řádně a několikrát nás i poškodila. Já jsem musel řešit několik stížností na ni,“ trvá na svém předseda okresního výkonného výboru v Ústí Milan Fajfr.

Zaskočilo ho prý také to, že k soudu nebyl pozván on sám ani jiný z funkcionářů, kteří měli s Konečnou špatné zkušenosti. Soud si předvolal pouze krajskou tajemnici a z pardubických sociálních demokratů svědčil jen Jan Bezdíček, který byl dlouhá léta členem kontrolní komise, v posledních letech ovšem v regionu nemá tak silnou pozici.

Bezdíček potvrdil, že straníci na Konečnou vyvíjeli nepřiměřený nátlak. V její prospěch svědčil také bývalý poslanec Miloslav Soušek, který byl do roku 2008 předsedou okresu. Loni kvůli sporům ze strany odešel a neúspěšně kandidoval v parlamentních volbách za Stranu přátel občanů.

"Dávali jí za úkol věci, které neměla v popisu práce a nemohla je splnit. Nebo jí vytýkali věci, za které nemohla. Například to, že nezajistila kandidátovi lustrační osvědčení. To si ale každý musí zařídit sám. Bylo to už na hranici šikany,“ popsal Soušek.

Zcela nestranným arbitrem ovšem není – byl to právě on, kdo Konečnou před lety k ČSSD přivedl. Současný šéf okresu Fajfr nepopírá, že spojení s někdejším předsedou je také jedním z důvodů kritiky Konečné. "Pořád ho respektovala, i když už nebyl předseda,“ vytýká bývalé tajemnici Fajfr.

Manželka šéfa komise, poté dcera předsedy okresu

Konečná se domnívá, že roli v jejím odchodu hrála také snaha zaměstnat lidi blízké vedení okresu. A skutečně – její místo převzala nejdříve manželka šéfa okresní kontrolní komise Miloše Suchého, později Fajfrova dcera.

"Ano, nejdříve tam krátce působila paní Suchá, po ní moje dcera. Ta nám pomáhala s volbami, které bychom bez tajemnice nezvládli. Ale rozhodně to nebyla snaha dostat tam někoho připraveného, jen jsme nemohli dlouho nikoho jiného sehnat. Teď už máme tajemnici na dlouhodobý úvazek,“ tvrdí Fajfr.

Obě ženy prý prošly výběrovým řízením a na místě dlouho nezůstaly právě proto, že jde o příbuzné. Opozice to ovšem vysvětluje jinak - proti zaměstnání rodiny se postavili i jinak loajální členové strany.

Pokud se ČSSD neodvolá a nedosáhne změny rozsudku, bude muset uhradit soudní výlohy. Zpět na místo tajemnice už se Konečná vrátit nechce, a tak nemá nárok ani na vyplacení ušlého zisku. Peníze pro ni prý nebyly motivací.

"Zákony musí platit pro všechny stejně, pokud si zaměstnavatel usmyslí, že zaměstnance prostě účelově z práce vyhodí, nesmí se mu to vyplatit - zaměstnanec má šanci se bránit, i když třeba jde o ČSSD, " uvedla Konečná.

Bývalou tajemnici u soudu zastupuje advokát a bývalý poslanec za ČSSD Pavel Němec. Jméno vyloučeného člena strany spojuje hned několik soudních sporů, kterým sociální demokracie v poslední době čelí.

Mezi Němcovy klienty patří například vyloučení ostravští sociální demokraté Richard Bednařík a Kateřina Kadlčíková. Zastupoval i skupinu členů ČSSD z Plzeňského a Olomouckého kraje, kteří si stěžovali na sestavení kandidátek do poslaneckých voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy