ČSSD potopila volby, protože se prý bála komplotu

Domácí Domácí
17. 9. 2009 12:45
Ústavní soud by volby zpětně zrušil, zní z Lidového domu
I kdybychom volby vyhráli, stejně by je zpochybnili, vysvětluje předseda ČSSD
I kdybychom volby vyhráli, stejně by je zpochybnili, vysvětluje předseda ČSSD | Foto: Jan Langer

Praha - ČSSD nepodpořila rozpuštění Poslanecké sněmovny, protože se její předseda Jiří Paroubek obával povolebního komplotu.

Informovaly o tom Lidové noviny s odkazem na interní dokument z Lidového domu.

"Obdrželi jsme signály o tom, že v hlavách některých amerických poradců, nebo snad někoho jiného, se zrodil plán ještě zrůdnější, který počítal s možností rozhodnutí Ústavního soudu po proběhnutých volbách," cituje deník z dokumentu.

Zaobírá se přitom myšlenkou na možné zpochybnění předčasných voleb Ústavním soudem, který už na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka zrušil hlasování, jež bylo původně naplánováno na 9. a 10. října.

Vyhráli bychom, míní ČSSD

"Tyto volby by s velkou pravděpodobností vyhrála ČSSD, a pokud by Ústavní soud konstatoval neústavnost těchto voleb, pak by se některé politické síly uchýlily ke zpochybňování voleb a snažily by se vytvořit celospolečenskou atmosféru, která by se obrátila proti vítězné ČSSD," napsal předseda partaje.

Argumentuje přitom průzkumem agentury STEM, který si nechal vypracovat Lidový dům. Podle něj by totiž ČSSD vyhrála volby s velkým náskokem před konkurenční ODS.

Středeční průzkum CVVM ovšem hovoří jinak. Obě největší partaje by shodně volilo 29,5 procenta Čechů.

"Lidové noviny odkazují na bulletin předsedy strany, který je pravidelně posílán členům strany," řekl Aktuálně.cz Ondřej Macura z tiskového odboru ČSSD.

Paroubek v něm vysvětlil i svu obavu, že pokud by byla rozpuštěna sněmovna a Úsavní soud by zároveň zrušil listopadový termín voleb, přešla by moc do rukou senátorů. A v horní komoře parlamentu mají většinu pravicové strany.

"Senát, kde mají většinu pravicové strany, by pravděpodobně schvaloval zákony, na které by ČSSD nemohla mít prakticky žádný vliv. Tzv. Janotův balíček, který obsahuje i pro ČSSD nepřijatelné návrhy, jako například drastické škrty v sociální oblasti, by mohl být schválen Senátem," napsal Paroubek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy