ČSSD postavila první vládu. V Liberci, bez KSČM

Martina Machová Simona Holecová, Martina Machová
28. 10. 2008 22:40
Hejtmanem se nejspíš stane lídr ČSSD Stanislav Eichler

Liberec - Sociální demokraté v Liberci v úterý večer završili jednání o podobě nové krajské vlády.

Vytvoří ji bez komunistů, zato s dvěma menšími celky: hnutím Starostové pro Liberecký kraj a se Stranou pro otevřenou společnost (SOS).

Devítičlennou krajskou radu ovládne ČSSD se čtyřmi křesly, strana také vybere hejtmana. Starostové berou tři křesla a SOS zbylá dvě.

Pokud jde o hejtmana, nejžhavějším kandidátem je lídr socialistů krajských voleb Stanislav Eichler. Doposud žádný významný post v kraji nezastával, osmačtyřicetiletý manažer zatím usedal v zastupitelstvu téměř třítisícového Českého Dubu.

"Dohodli jsme se, že koalice sociální demokracie, Starostů pro Liberecký kraj a Strany pro otevřenou společnost je tou nejlepší pro kraj a že je nejvíc životaschopná. Jinou nevidím," řekl pro Aktuálně.cz Eichler.

S partnery se sejde znovu ve čtvrtek, kdy se má doladit, který resort komu připadne. "Názorově se příliš nelišíme, otevřená zůstává pouze otázka zrušení poplatků ve zdravotnictví," dodal Eichler.

Podívejte se do grafiky, kolik křesel získaly strany v zastupitelstvu kraje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy