ČSSD jedná s poradci Clintonové a Obamy. Chce od nich pomoci s předvolební kampaní

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 18. 1. 2017 22:27
Sociální demokraté vyjednávají o pomoci s kampaní s experty z nejužšího týmu prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Chtějí od nich rady, o čem a jak mluvit, čím si získat přízeň voličů. Redakci Aktuálně.cz to prozradilo několik zdrojů z ČSSD, ve středu večer jednání potvrdil i volební manažer strany Jan Birke.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Vedení sociální demokracie chce podobně jako hnutí ANO využít pomoc zahraničních poradců. Američtí experti jsou podle informací Aktuálně.cz momentálně v Praze a vyjednávají s ČSSD podmínky možné spolupráce. Strana debatuje s agenturou STG, která spolupracovala s týmem Hillary Clintonové a předtím pomáhala také končícímu prezidentovi Baracku Obamovi.

Sociální demokraté si od Američanů slibují především pomoc s volbou témat pro kampaň a s tím, jak je mají vysvětlovat voličům. Ze statistik, průzkumů či analýz názorů skupin lidí vyčtou, co je v politice zajímá, s čím mají problém. Z námětů pak vyberou ty, které mohou "zabrat" u voličů. 

"S agenturou STG jsme v kontaktu již delší dobu. Julianna Smoot a Dan Kanninen se podíleli na úspěšné kampani Baracka Obamy a mají za sebou také nedávno skončenou kampaň pro Hillary Clintonovou. Jejich zkušenosti jsou pro nás samozřejmě velmi cenné," uvedl volební manažer ČSSD Jan Birke.

"Hlavním obsahem našich společných konzultací je sdílení zkušeností s vedením politických kampaní a diskuse o tom, jak případně jejich zkušenosti využít v blížící se předvolební kampani," dodal Birke.

Ještě minulý týden ČSSD hovořila i o tom, že si bude zahraniční spolupracovníky vybírat v USA a v Británii. Strana si také zvolila nového volebního manažera, tím se stal právě poslanec a starosta Náchoda Birke.

Kampaň podle předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka odstartuje za čtyři měsíce. "Předpokládám, že to bude na přelomu května a června," uvedl Sklenák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy