ČSSD jde do vlády s Babišem. Z podpory komunistů nejsem nadšený, ale je to realita, řekl Hamáček

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2018 18:49
"Jsem rád, že referendum dopadlo pozitivně a že se sociální demokracie rozhodla vstoupit do vlády s hnutím ANO," reagoval na výsledky Andrej Babiš.
Předseda ČSSD Jan Hamáček oznamuje výsledek referenda, které rozhodlo o tom, že strana půjde do vlády s ANO za tolerance KSČM. Foto: Radek Bartoníček
Předseda ČSSD Jan Hamáček oznamuje výsledek referenda, které rozhodlo o tom, že strana půjde do vlády s ANO za tolerance KSČM. Foto: Radek Bartoníček | Foto: Aktuálně.cz

Praha - ČSSD má vstoupit do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta bylo proti. V závěru čtvrtečního jednání předsednictva sociální demokracie to oznámil předseda strany Jan Hamáček. Do hlasování se zapojilo 11 404 lidí, což jsou necelé dvě třetiny členů.

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Držet by měla ministerstvo vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v neděli představit prezidentovi Miloši Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.

Hamáček potvrdil, že trvá na všech pěti kandidátech do vlády, tedy i na Miroslavu Pochem, kterého odmítá prezident Miloš Zeman jmenovat ministrem zahraničí. 

Hamáček během vyhlášení ocenil, že hlasy odevzdalo 64,74 procenta oprávněných členů ČSSD. Účast se tak podle něj přiblížila té z běžných voleb. "Pokládám to za vysoké číslo, v tomto ukazateli jsme obstáli," uvedl Hamáček. Referendum podle něj může být prospěšné nejen pro ČR, ale i pro ČSSD.

"Nejsem nadšený, ale je to realita," komentoval Hamáček skutečnost, že se vláda bude opírat o hlasy komunistů. Další varianta by podle něj byla horší - kabinet ANO s podporou KSČM a SPD Tomia Okamury.

Místopředseda Roman Onderka novinářům řekl, že byl k vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. "Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci," uvedl. Podobně se vyjádřil i Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.

Podle kuloárních informací hlasovaly v Jihomoravském kraji pro vstup do vlády okresy Blansko, Brno-venkov, Hodonín a Znojmo. Proti byly okresy Břeclav, Vyškov a výrazným poměrem také Brno-město. "Vstup ČSSD do menšinové vlády s Andrejem Babišem, podporované KSČM, je stejně pikantní, jako kdyby se týraná žena chtěla vrátit ke svému násilnickému manželovi, a ještě si k tomu přizvala tchyni," napsal už dříve na Twitteru šéf brněnské organizace Oliver Pospíšil.

Proti účasti ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).

"Jsem rád, že referendum dopadlo pozitivně a že se sociální demokracie rozhodla vstoupit do vlády s hnutím ANO," reagoval na výsledky Andrej Babiš.

"Doufám, že kandidáti na ministry se se mnou setkají ještě předtím, než budou dávat různá vyjádření do médií," dodal premiér, který se s Hamáčkem sejde v sobotu, v neděli pak ponese seznam ministrů na Hrad.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy