ČSSD a ANO se hádaly kvůli snížení provizí "pojišťováků"

ČTK ČTK
16. 6. 2015 20:00
Spor rozpoutalo ministerstvo financí, které náhle změnilo svůj postoj vůči novele zákona o pojišťovnictví, ač s ní v minulosti už souhlasilo.
Babiš v poslanecké sněmovně
Babiš v poslanecké sněmovně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nebývalá slovní přestřelka mezi zástupci ČSSD a ANO v úterý dominovala druhému kolu schvalování novely zákona o pojišťovnictví. Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal autor návrhu, poslanec ČSSD Ladislav Šincl.

Naznačoval, že za nynějšími výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Babiš jeho vystoupení označil za "sprostý koaliční podraz".

Poslanec poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo. Poté ale svůj postoj začalo měnit.

"Zaznamenal jsem aktivity některých zprostředkovatelů, kteří se s odvolávkou na hnutí pana ministra Babiše či na jím vlastněné či jemu spřízněné obchodní společnosti vehementně na samotném ministerstvu financí zasazují o odmítnutí mého návrhu, uvedl Šincl.

Babiš nějaký zájem na Šinclově návrhu kategoricky odmítl. "Šlo to úplně mimo mě a já zásadně odmítám, abyste tady vykládal o nějakých mých firmách. To si vyprošuji. Moje firmy s tím nemají nic společného," prohlásil.

Podle Babiše se o kladné stanovisko ministerstva zasadil jeho bývalý náměstek za ČSSD Martin Pros, a to bez ministrova vědomí. Záležitostí se má podle Babiše zabývat středeční koaliční rada.

Omezení provizí za zprostředkování životního pojištění

Šinclův návrh počítá s limitací provizí za zprostředkování smluv životního pojištění. Poslanec si od toho slibuje úsporu zhruba 4,2 miliardy korun, které by měly být přesunuty ve prospěch klientů pojišťoven a krytí jejich životních pojistek.

Samotná novela upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb.

Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím tzv. jednotného evropského pasu, který můžou v rámci unie používat už banky. Novela také rozšiřuje dohledové pravomoci ČNB a má platit od příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy