Koalice se neshodla na rušení superhrubé mzdy, utvoří komisi

ČTK ČTK
8. 6. 2015 20:22
Zrušení superhrubé mzdy je obsaženo v koaliční smlouvě, ministrovi financí Andreji Babišovi se ale nápad nezamlouvá. ČSSD naopak na zrušení trvá.
V koaliční smlouvě zrušení superhrubé mzdy je. Nic to nepřinese a koaliční smlouva není zákon, říká dnes Andrej Babiš.
V koaliční smlouvě zrušení superhrubé mzdy je. Nic to nepřinese a koaliční smlouva není zákon, říká dnes Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zrušením superhrubé mzdy se bude zabývat komise na ministerstvu financí. Dohodli se na tom v pondělí zástupci koaličních stran.

Zrušení superhrubé mzdy je obsaženo v koaliční smlouvě, ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) se ale nápad nezamlouvá. Změna by podle něj přinesla pouze náklady navíc. ČSSD naopak na zrušení trvá.

Komise, ve které budou zástupci všech tří koaličních stran, bude mít za úkol dodat návrh v řádu týdnů. "Až dojdeme ke shodě, jak to udělat co nejlépe, nejlevněji a nejrychleji, tak to zrealizujeme. Trváme na tom, že se má tento institut zrušit," řekl po jednání koaliční rady ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dnes odpoledne uvedl, že superhrubá mzda musí být zrušena. "Byl to nepovedený experiment a jde nám o to zpřehlednit systém. Ke změně by měla být využita nejbližší novela zákona o dani z příjmu," uvedl Sobotka.

Babiš v pondělí řekl, že o rušení superhrubé mzdy je nutné diskutovat, protože reálně tento krok výhody nepřinese. "Co je v koaliční smlouvě, je sice důležité, ale není to zákon. A jestliže je tam napsáno něco, co nic nepřinese a nemá to dopad na rozpočet ani na příjem lidí, a jen to lidi zatíží, tak je to nesmysl dělat jen jako politické gesto, aniž by za tím byla nějaká ekonomika nebo selský rozum," uvedl Babiš.

Dále upozornil, že nyní se chystá zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolní hlášení u DPH. "A já nechci firmy a podnikatele ještě více nyní zatěžovat," dodal.

"Nemyslím si, že by se zbořil svět, kdyby superhurbá mzda pokračovala. Rozumím ale tomu, že to měl jeden z koaličních partnerů jako zásadní připomínku," uvedl dnes předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Koncept superhrubé mzdy prosadil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008. Vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem.

Nyní lidé odvádějí daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, do níž je zahrnuto i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila také bývalá vláda Petra Nečase.

Současná vládní koalice se dohodla, že zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob. Tato sazba daně by měla být stanovena tak, aby byl rozpočtový dopad zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky neutrální.

Dnešní patnáctiprocentní daň odpovídá podle dřívějších vyjádření vládních představitelů v rámci hrubé mzdy zhruba 21 procentům.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy