Policie rozbila gang, který Rumunkám sliboval lásku a lepší práci. V Praze je pak nutil k prostituci

ČTK ČTK
14. 12. 2016 17:08
Policie ve spolupráci s rumunskými kolegy odhalila sedmičlenný gang, jehož členové měli vydělávat na tom, že nabízeli mladé Rumunky z chudých rodin v pražských nočních klubech. Sedm členů údajné organizované skupiny zadrželi policisté v Rumunsku, muži následně putovali do vazby.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Čeští a rumunští policisté odhalili sedmičlenný gang Rumunů, kteří údajně vydělávali na tom, že nabízeli své krajanky zákazníkům v pražských nočních podnicích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Muži podle něj účelově navazovali milostné vztahy s dívkami z chudých rodin. Pod příslibem zajištění práce v zahraničí je pak přepravili do Prahy a přinutili je k prostituci.

Kriminalisté tvrdí, že organizovanou skupinu tvořili muži z rumunské oblasti Dambovita ve věku od 23 do 31 let. Gang podle policie tmelily příbuzenské vazby, část podezřelých jsou bratranci. Kvůli obchodování s lidmi muži údajně kontaktovali rumunské dívky po dobu nejméně tří let. Některé z žen se za ně i provdaly. V Praze pak pachatelé využili toho, že na nich dívky byly závislé kvůli neznalosti jazyka i prostředí a nedostatku peněz.

"Mladé ženy ve věku od sotva dosažených 18 do 27 let pocházely z chudých rodin s nízkou životní úrovní, bez další životní perspektivy a vzdělání. Prakticky veškeré získané finanční prostředky z prostituce měly předávat podezřelým osobám, které si pro ně pravidelně přijížděly do České republiky. Ženy rovněž měly peníze zasílat do Rumunska prostřednictvím finančních společností," uvedl Ibehej.

Každý z podezřelých podle něj pravidelně získával peníze minimálně od dvou partnerek, které o sobě vzájemně věděly a soupeřily spolu o mužovu přízeň. Od loňského roku podle policie gang získal přes 3,8 milionu korun a několik tisíc dolarů.

Sedm členů údajné organizované skupiny zadrželi policisté v Rumunsku, muži následně putovali do vazby. Čeští policisté zajistili při domovních prohlídkách na území ČR elektronická data a vyslechli devět svědků. Věc prověřují pro podezření z obchodování s lidmi, trestní řízení však následně předají do Rumunska, kde jsou muži obviněni navíc i z kuplířství, lichvy a praní špinavých peněz. Podle Ibeheje je pravděpodobné, že trestnou činnost páchali po celé Evropě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy