Policie začala čistit Václavák. Ubylo rozdavačů letáčků, prostitutky musí chytit při činu

Zuzana Keményová
16. 8. 2016 20:00
Policisté v uniformách, v civilu i strážníci v létě posílili noční hlídky na Václavském náměstí v Praze. V jejich hledáčku jsou nejčastěji drogoví dealeři, prostitutky, kapsáři, černí taxikáři, opilí cizinci nebo naháněči lidí do klubů i nevěstinců. Bezpečnostní akce policisté spustili na popud zdejších obyvatel. Z náměstí by se díky tomu mělo stát bezpečné, nebo alespoň bezpečnější místo, než je nyní. Kdy posílené hlídky na Václaváku skončí, zatím není jasné.
Zátah na Václavském náměstí.
Zátah na Václavském náměstí. | Foto: Economia

Praha – Ve tři hodiny ráno prochází Opletalovou ulicí poblíž pražského Václavského náměstí opilý pár cizinců. Hádají se, pošťuchují, když v tom mladík na zdůraznění svých slov vyskočí a pěstí rozbije svítící poutač nad vchodem do restaurace. Jen co střepy dopadnou na zem, sjíždí se na místo hlídky policie a překvapený Brit pokorně loví v kapse doklady. Škoda je 20 tisíc korun a je jisté, že zbytek noci stráví muž na policejní služebně.

Důvodem, proč je kolem téměř okamžitě několik policistů, je rozsáhlá bezpečnostní akce, která se od začátku července v okolí asi nejznámějšího českého náměstí odehrává. Jejím cílem je Václavák, jímž denně projdou desítky tisíc turistů i místních, zlidštit. Na náměstí a poblíž něj jsou proto několik nocí v týdnu posílené hlídky.

"Vidíte támhlety rozdavače letáčků? Ještě před pár týdny jich tu bylo mnohem víc, měli na bundách reklamy klubů, do nichž nahánějí, a v rukách štosy letáků, které cpali lidem. Teď už kolemjdoucí nabízením letáků obtěžovat beztrestně nesmí," říká Pavel Just, šéf 8. oddělení kriminální policie pro Prahu 1, a bradou ukazuje k hloučku cizinců postávajících na rohu. "A tamhle u chodníku, kde je teď volné místo, ještě nedávno parkovali černí taxikáři, kteří vozili turisty za nesmyslné částky," dodává Just.

Nulová tolerance pro všechno

Bezpečnostní akce, která na Václavském náměstí probíhá a kterou policie spustila na popud zdejších obyvatel, je svým rozsahem mimořádná. Kromě uniformovaných policistů z místních oddělení jsou tu kriminalisté v civilu, cizinecká policie a městští strážníci. Všichni mají jediný úkol: zbavit Václavák výtržníků, kapsářů, prostitutek, dealerů drog a naháněčů do klubů. Za jedinou noc tu jen na pokutách policisté vyberou 30 tisíc korun.

"Uplatňujeme nulovou toleranci, tedy zaměřujeme se na všechno, ne pouze na jeden typ trestné činnosti. Hodně lidí si myslí, že si tu mohou dělat, co chtějí. Řešili jsme třeba případ, kdy si cizinec dal za okno auta padělanou značku předsedy parlamentu, aby tu mohl volně parkovat," popisuje Just.

Do odposlechu vysílačky mu mezitím jedna z hlídek hlásí, že zadržela dealera drog, kterého sledovala už několik nocí. Přímo z ulice policisté nakládají asi třicetiletého Kubánce do auta a vezou ho na služebnu. "Nikdy toho u sebe nemají moc. Obviníme ho z trestného činu přechovávání drog, možná dostane podmínku a za pár dní je tu zpátky," krčí rameny Just.

Příliš měkká pravidla

Zákony, ale také magistrátní nařízení a vyhlášky jsou podle něj příliš měkké. Například naháněčům do klubů, kteří se často podílejí na organizaci prostituce a prodeji drog, magistrátní nařízení zakazuje jen držet letáčky a mít reklamu na bundách. Slovně ale mohou dál nahánět do klubů. Stejně tak prostitutky mohou na ulicích postávat, policie je musí chytit přímo při činu se zákazníkem nebo při nabízení sexu, aby je mohla zadržet.

"Často největším trestem je pro ně to zadržení, protože je zdržuje v práci, ne pokuta. Za pár hodin jsou zase zpátky na ulici," komentuje Just, když kolem jedné z prostitutek prochází.

Magistrát ovšem tvrdí, že legislativa proti naháněčům do klubů je dostatečná a její zpřísnění v nejbližší době nechystá. U prostituce odkazují úředníci na návrh zákona o regulaci prostituce, který by z ní udělal podnikání a nastavil pravidla. Jenže tato norma se cyklicky vrací, žádná vláda ale ještě nikdy neměla sílu ani chuť ji prosadit.

Lidé vnímají Václavák jako čistší

I když policisté namítají, že by potřebovali víc pravomocí, daří se jim zadržovat dealery a odešli i černí taxikáři. Celkem policie pokutovala více než 130 lidí. A spokojeni jsou i obyvatelé. Celou akci spustilo Sdružení Nového Města pražského, které sdružuje místní lidi a podnikatele.

Spolek požádal policii, aby s neutěšenou situací na nejznámějším pražském náměstí něco udělala. "Dlouhodobě upozorňujeme policii, ale také magistrát a radnici Prahy 1 na tristní situaci týkající se bezpečnosti a organizovaného zločinu na Václaváku," říká předseda sdružení Jan Adámek. "Narkomani kradou zboží, prodávají ho do stánku s buřty, za utržené peníze kupují drogu. Naháněči do nevěstinců postávající doslova na každém rohu ve výrazném oblečení. Vidíme rozkvět nevěstinců v ulici Ve Smečkách, herny a okrádající taxikáře," stěžuje si.

"Bohužel až donedávna byly intenzivnější kroky policie jen velmi ojedinělé a nevedly k dlouhodobým úspěchům. Až letos koncem června začala policie intenzivně a systematicky konat," podotýká Adámek.

Upozorňuje ale, že je nutné pokračovat – jednak zvážit přísnější magistrátní pravidla, jednak pohlídat, aby nynější akce nebyla na dlouho i poslední.

Kdy přesně zátahy skončí, v tuto chvíli není jasné. "V letních měsících policisté svou činnost zintenzivnili vzhledem k turistické sezoně, která přivádí do centra větší počet lidí. Toho využívají většinou kapsáři, dealeři drog a prostitutky. Tyto akce ve zvýšené intenzitě nemají časové omezení a budou ukončeny na základě vyhodnocení aktuálního stavu," říká Jan Daněk, mluvčí pražské policie.

 

Právě se děje

Další zprávy