Pro Sobotku může být cenné slyšet, jak vidím věci já, říká hejtman, který vyhrál třikrát po sobě

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
9. 10. 2016 11:52
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola se stává v ČSSD jedním z hlavních oponentů předsedy strany Bohuslava Sobotky. Zatímco ten je spojovaný s těžkou porážkou ČSSD v krajských volbách, Zimola je oslavovaný jako muž, který už potřetí vyhrál v kraji volby a má velkou šanci vládnout kraji už devátý rok. Přesto v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že se nechce ucházet o post předsedy ČSSD. Chce být ale součástí vedení, a ovlivňovat tak politiku strany. "Pro vedení může být cenné, když uslyší, jak vidím věci já. Koneckonců to, že jsem třikrát zvítězil ve volbách, svědčí o tom, že snad politiku nedělám špatně," řekl Zimola
Foto: Ludvík Hradilek

Nebudete po nynějším úspěchu v krajských volbách kandidovat příští rok na předsedu ČSSD, což by znamenalo i možný post lídra strany pro parlamentní volby?

V tento moment kandidaturu vylučuji. Nemyslím si, že by teď bylo pro ČSSD správné, abych na předsedu kandidoval. Ale nevylučuji, že bych se chtěl výrazněji podílet na dalším osudu sociální demokracie, což nemusí být nutně v pozici předsedy, ani místopředsedy.

A v jaké tedy pozici?

Nemám ambici být v nějaké funkci, jak je mi často nadhazováno. Mně jde hlavně o to, aby můj hlas byl slyšet, s klidem to může být něco jako poradní hlas. Třeba bych mohl být členem grémia ČSSD za Asociaci krajů.

To znamená, že byste se rád dostal do úzkého vedení strany a víc mluvil do toho, jak má vypadat politika ČSSD?

Bude-li zájem můj hlas slyšet, budu rád. Chci pro naši stranu něco udělat, ale samozřejmě musí být oboustranný zájem. Zatím jsem členem předsednictva ČSSD.

Po vašem nynějším úspěchu ale bude mít váš hlas určitě v ČSSD silnější váhu, nemyslíte?

Nevím. Počkejme si, co a jak se dál odehraje. Neměli bychom se ale nechat strhnout do nějaké velké poraženecké nálady a neměli bychom si ani stínat hlavy. Teď je podle mého čas na to, abychom se nastartovali a řekli si, co dál.

Ale myslíte si, že ČSSD je schopna vyhrát parlamentní volby, pokud bude v čele Bohuslav Sobotka?

Ano, myslím si, že ano.

Opravdu?

Pokud ovšem se bude více naslouchat hlasům z jednotlivých regionů a pokud se změní i tvář sociální demokracie.

Jak by se měla změnit?

Byť se mi někteří snaží nasadit hlavu někoho, kdo je velekritický k panu premiérovi, tak já jsem přesvědčený, že dobře odvádí svou práci. Náš program ve vládě plníme, ale my ho prostě neumíme prodat, neumíme našim voličům vysvětlit, že jsme to udělali my, a když přidáme důchodcům, tak v konečné fázi si to prodá Andrej Babiš. Když toto změníme, tak dovedeme stranu k vítězství.

Mohl Sobotka udělat víc?

Myslím, že ne. Premiér i všichni naši ministři pracovali v souladu s programem ČSSD, prosazovali ho a nabídli lidem řešení.

Co tedy nedělali dobře?

Co já našim zástupcům ve vládě vyčítám, je menší schopnost prodat úspěchy, které jsme ve vládě dosáhli. Mediálně je prodat. Například v porovnání s konkurenčním hnutím ANO neumíme prodávat naše úspěchy a jsme ve vleku, co Andrej Babiš prohlásí. Jestli bych tedy něco vyčetl, tak ne výsledky naší práce, ale to, jak je prezentujeme.

Ale jak byste to dělal lépe?

Já myslím, že to nemusím říkat. Od politiků se očekává, že budou pracovat a zároveň budou mít vedle sebe odborníky, kteří budou prezentovat výsledky jejich práce. Způsob komunikace ČSSD s veřejností musí být lepší, mediální politika v 21. století se musí dělat jinak, než jak ji bohužel dělá ČSSD.

Bohuslavu Sobotkovi je ale vyčítaný určitý "strojový" styl komunikaci bez výraznějších emocí. Není třeba toto překážka k tomu, aby dokázal oslovit více voličů? I na Facebooku jsem si všiml, že lidé, kteří vám blahopřáli k vítězství, vás vyzývali, abyste kandidoval na předsedu a panu Sobotkovi už nevěřili.

Přesto jsem stále přesvědčený, že předseda Sobotka může oslovit hodně voličů a ČSSD s ním může vyhrát volby. Jeho styl jednání bych mu nevyčítal. Ale vedle něj můžou být jiné typy politiků, kteří můžou oslovit jiné typy voličů. Strana není o jedné hlavě, je to o tom, abychom v ČSSD vytvořili tým, a já myslím, že bych mohl být jeho součástí. A znovu opakuji, nemusím být nutně místopředsedou.

Takže byste chtěl být v užším týmu ČSSD, abyste mohl oslovovat společně s předsedou Sobotkou voliče?

Ano. Já jsem si politiku odžil v našem kraji, na rozdíl od politiků, kteří ji vidí z Prahy poněkud jinak, a vůbec neříkám, že špatně. Ale myslím, že pro vedení ČSSD může být cenné, když uslyší, jak vidím věci já. Koneckonců to, že jsem třikrát zvítězil ve volbách, svědčí o tom, že snad politiku nedělám špatně.

Co ale třeba vidíte jinak z pohledu člověka, který žije v nějakém regionu?

Je to opět o prezentaci práce, kterou jako politici děláme. Když například zvedla ČSSD seniorům důchody, je možné prezentovat to tak, že to zveřejníte na tiskové konferenci a dáte inzerát do novin, anebo vejdete mezi lidi a na akcích, kde se scházejí senioři, jim při bezprostředním kontaktu řeknete, co pro ně vláda udělala.

To je tedy jedna z věcí, co by ČSSD měla dělat jinak?

Jistě. Je to o mnohem bližším kontaktu s lidmi. Dosud mám pocit, že mediální prostor svou šikovností obsazuje Andrej Babiš nebo i Miroslav Kalousek, ale ne Slávek Sobotka.

Pojďme ještě k vašemu úspěchu ve volbách. Máte už teď jistotu, že budete opět hejtmanem?

To nemám. Chci vést co nejdříve jednání s dalšími stranami v kraji, protože bude záležet na tom, jak se nám podaří poskládat koalice. Je i klidně možné, při určitém extrémním způsobu myšlení, že se všichni můžou spojit proti mně.

Toho se obáváte?

Musím s takovou alternativou počítat, byť si ji ani nechci připustit ani přát. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy