Chřipková epidemie je v Česku, varuje hlavní hygienik

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 1. 2009 10:50
Epidemiologický práh překročilo několik okresů

Praha - Pijte hodně tekutin a jezte ovoce, chřipková epidemie je v Česku, radí hlavní hygienik Michael Vít.

"Počet lidí s chřipkou se během uplynulého týdne zvedl o třiadvacet procent, epidemie chřipky tak začíná," řekl Vít.

Řada okresů už podle něj překročila epidemiologický práh, tedy 2 tisíce nemocných na 100 sto tisíc obyvatel. Chřipka řádí například v Českém Krumlově, Hodoníně, Uherském Hradišti nebo Ostravě. 

V dalších oblastech propukne epidemie co nevidět. K epidemiologickému prahu se blíží kraje Karlovarský, Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský.

"Nejvíc nemocných je mezi dětmi do čtrnácti let," zhodnotil Vít.

Hodně pijte a nechoďte ven

Lidé, kteří se chřipkou nakazí, by podle něj měli sáhnout po paralenu, hodně pít a zvýšit dávky vitamínu C. Očkování už podle Víta nemá smysl, protože obranné látky si tělo tvoří dva týdny. "A to už bude chřipková epidemie v Česku v plné síle," upozornil.

Vzhledem k tomu, že jde o kapénkovou infekci, by se lidé měli vyvarovat také míst, kde se shromažďuje hodně osob. Měli by chodit méně do kina, divadla nebo na sportovní stadiony. Pokud už zaznamenali první příznaky chřipky a nachlazení, měli by zůstat doma a nemoc dál neroznášet.

Nástup chřipkového onemocnění je podle hygieniků velice rychlý, doslova z hodiny na hodinu. Nemocného bolí hlava, klouby a má vysokou horečku.

Chřipka se šíří kapénkovou nákazou, tedy smrkáním a kýcháním. Proto také už v některých nemocnicích vyhlásili zákaz návštěv. "Pro některé pacienty by mohla mít chřipka zavlečená zvenčí dalekosáhlé následky," potvrdila například mluvčí pražského Motola Eva Jurinová.

Antibiotika? Nezabírají

Chřipka trvá zpravidla pět dní, ale pokud se nevyléčí, může se vrátit.

Pak je její průběh závažnější a může vyústit dokonce v zápal plic. Chřipka se léčí paralenem a zvýšenými dávkami vitamínu C. Nemocní by měli i hodně pít. Antibiotika nezabírají, chřipka je totiž virové onemocnění a antibiotika jsou na bakteriální infekce. Lékaři je však u některých starších osob předepisují proto, aby se předešlo bakteriálnímu zánětu plic.

Ročně na chřipku zemře přibližně 1500 lidí.

V některých státech Evropy, například ve Španělsku a Portugalsku, už chřipková epidemie odeznívá, naopak na svém vrcholu je ve Francii, Velké Británii, Holandsku a Německu. V Polsku a na Slovensku je situace zatím relativně klidná.

 

 

Právě se děje

Další zprávy