reklama
 
 

Chovanec odmítl německou kritiku za kontroly na hranicích. Jsou to politické hrátky, míní ministr

AKTUALIZOVÁNO 12. 7. 2017
Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl výroky experta německé vládní Křesťanskodemokratické unie Armina Schustera, podle kterého Česko zanedbalo dohodnuté kontroly na hranicích při summitu G20 v Mnichově. Podobná prohlášení podle Chovance znevažují česko-německou policejní spolupráci. Ministr se proto obrátil na svého německého kolegu. "Při konání summitu G20 byly zřízeny společné hlídky české a německé policie v příhraničních oblastech, při kterých probíhala nepřetržitá výměna informací," vysvětlil Chovanec.

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se ohradil proti výrokům experta německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armina Schustera, podle kterého Česko a Polsko zanedbaly kontroly u hranic při nedávném hamburském summitu skupiny předních světových ekonomik (G20). Chovanec oznámil, že se chce kvůli tomu obrátit na německého ministra vnitra, protože taková prohlášení znevažují česko-německou policejní spolupráci.

Expert na otázky vnitřní bezpečnosti CDU Armin Schuster v souvislosti s posílením ostrahy hranic kvůli summitu G20 kritizoval Česko a Polsko za zanedbávání dohodnutého pátrání v blízkosti hranic. Agentuře DPA řekl, že obě země jsou sice aktivní na vnějších hranicích schengenského prostoru, ale zanedbávají ty vnitřní.

Podle Schustera by možné nedostatky měla co nejrychleji prověřit Evropská komise a případně vůči daným státům zahájit řízení kvůli porušení unijních smluv.

Politické hrátky

Schuster poukázal na podle něj vysoký počet lidí, které německá policie minulý týden zadržela při hraničních kontrolách obnovených kvůli summitu G20. Podle agentury DPA bylo takto zadrženo 744 hledaných lidí.

Chovanec uvedl, že česká policie je s německými partnery v úzkém kontaktu a o žádných problémech ve vzájemné spolupráci na vnitřních hranicích nemá informace. "Při konání summitu G20 byly zřízeny společné hlídky české a německé policie v příhraničních oblastech, při kterých probíhala nepřetržitá výměna informací. Dle informací Policie ČR osoby, které německá policie zajistila, měly pobytový vztah k SRN. Z toho důvodu jsou vedeny jako osoby v pátrání v systému německé policie, nikoliv v systému ČR, a zadržela je až německá strana," podotkl český ministr. Věc vnímá jako vnitřní politické hrátky, které do evropské politiky nepatří, doplnil.

Pátrání do určité vzdálenosti od státních hranic provádějí policejní hlídky, které v blízkosti hranic monitorují provoz a zastavují některé automobily, zejména kvůli namátkovým kontrolám. Chovanec upozornil, že Česká republika je při aktivitách na vnitřních hranicích vázána schengenskými pravidly o neprovádění kontrol. Na vnitřních hranicích ale Česko zintenzivnilo kontroly v souvislosti s migrační krizí a schengenské hodnocení ze strany Evropské komise z letošního jara podle Chovance na české straně neshledalo nedostatky.

Chovanec také uvedl, že má ujištění od české policie, že 90 procent nelegálních migrantů je zadrženo na jižní Moravě, tedy při jejich vstupu na území Česka. "Je tedy naprosto vyloučené, aby přes území ČR přejížděly stovky cizinců v pátrání, aniž by se dostaly do hledáčku Policie ČR," dodal ministr.

autor: ČTK | 12. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama