Chovanec koupí policii 250 aut. Ale napřed musí prodat domy

Radek Nohl Radek Nohl
20. 1. 2015 19:22
Na ministerstvu vnitra odhadují, že by letos měli prodat majetek za zhruba půl miliardy.
Policie dostane přes 250 nových aut.
Policie dostane přes 250 nových aut. | Foto: Radek Nohl

Praha - Tuzemská policie by se letos měla dočkat výraznější obměny vozového parku. Během roku 2015 by podle ministra vnitra Milana Chovance měla získat nejméně 250 nových vozidel.

Přesný počet aut je ale přímo závislý na tom, kolik ministerstvo vydělá prodejem svého zejména nemovitého majetku. Chovancovi úředníci odhadují, že by to mělo být až 500 milionů korun.

Resort již nyní připravuje tendr, po němž by mělo podle Chovance dojít k nákupu okolo 250 nových služebních vozů. "Ano, jejich počet bude přímo závislý na prodeji majetku ministerstva vnitra," prohlásil Chovanec.

Auta najela přes 250 tisíc km

Policejní prezident Tomáš Tuhý loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že policie bude muset v brzké době vyměnit až jeden tisíc služebních vozidel.

Tato auta se nakupovala v letech 2008 až 2012. Šlo o zhruba 3500 škodovek za téměř 1,3 miliardy korun. Ty nejstarší mají dnes najeto přes 250 tisíc kilometrů, což se podle Tuhého označuje za takzvanou bezpečnou hranici. Policisté ji překročí dříve než běžný majitel podobného vozidla.

Ministr Chovanec nyní přiznává, že policie nových aut potřebuje více. "Ale další peníze zatím nemáme k dispozici," uvedl Chovanec. 

Vedení policie sice obměňovalo stará vozidla za nová i v loňském roce, ale šlo pouze o jednotky, maximálně desítky kusů. Vnitro za ně platilo z nastaveného rozpočtového provizoria.

Policisté dostanou i nové uniformy

Kromě aut by měli policisté dostat také nové uniformy. Jejich výroba pro 40 tisíc policistů by přitom měla vyjít na zhruba 130 milionů korun.  

Policie chce postupně obměnit a zmodernizovat výstroj, protože současné oblečení bývá často terčem kritiky. Policisté si nejčastěji u současných uniforem stěžují na kalhoty. Problémy jsou s jejich velikostmi, materiálem a rezavějícími zipy.

Policisté v terénu budou například nově oblečeni do kalhot ze softshellového materiálu, dostanou také polokošile do terénu, bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky, bundokošile a zásahové kombinézy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy