Chládek plánuje registr učitelů, data už má k dispozici

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
Aktualizováno 9. 5. 2014 16:08
Databanka bude centralizovat údaje, které školy úřadům posílají. Původně MŠMT uvedlo, že náklady budou milionové, po zveřejnění článku sumu označilo za chybnou a snížilo ji na desetitisíce.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf resortu školství Marcel Chládek chce zřídit centrální databanku učitelů.

Sbírat do ní chce data, která už má resort dávno k dispozici.

Po zveřejnění článku se MŠMT ozvalo redakci Aktuálně.cz s tím, že na dotazy redaktorky uvedlo omylem chybné odpovědi. Registr, který bude mít za úkol centralizovat již získané údaje z celé republiky, nebude stát 3,5 milionu, jak bylo původně uvedeno, ale náklady na jeho chod MŠMT vyčísluje na desetitisíce korun.

Přehled toho, kolik učitelů v konkrétních oborech školy zaměstnávají, totiž ředitelé každoročně vykazují. Data zanášejí do svých výročních zpráv. Ty pak posílají obcím či krajům. Vyžádat si je může i Česká školní inspekce či vedení resortu.

"S daty ale dál nikdo nepracuje," říká ředitel gymnázia v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt.

Původně ministerstvo uvedlo, že chce na projekt uvolnit zhruba tři a půl milionu korun plus roční provozní náklady kolem půl milionu. Po zveřejnění článku sumu opravilo: "Vznik registru a jeho správa bude stát desítky tisíc korun," řekla mluvčí úřadu Klára Bílá.

Družinářky pod drobnohledem

Databanka, která by měla vzniknout od ledna 2016, bude obsahovat informace o kantorech. Dnes jich v regionálním školství působí celkem 145 838.

"Registr pedagogických pracovníků bude sloužit především k efektivnímu řízení resortu," vysvětluje záměr mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Data se podle ní budou uchovávat desítky let, školy je budou muset pravidelně aktualizovat - nejspíš dvakrát do roka. K dispozici budou tisícům lidí – od pracovníků ministerstva přes samotné kantory až po správní úřady. Podle samotného Chládka se budou sbírat údaje o věku, pohlaví a vzdělání každého učitele. Pod drobnohled se dostanou i vychovatelé a družinářky.

Vyhozené miliony, data dávno máme

"Hrubý odhad nákladů je tři a půl milionu korun plus každoroční náklady na správu zhruba půl milionu," popsala nejprve mluvčí úřadu Klára Bílá. Později údaj opravila - ministerstvo nedá víc než desetitisíce.

Zakázku podle Bílé ministerstvo vypíše hned poté, co začne platit právě připravovaná novela školského zákona. Tedy nejdříve v lednu příštího roku.

Podle oslovených ředitelů škol ale půjde o vyhozené peníze.

"Nápad zřídit registr je pouhou reakcí na to, že si někteří lidé nedokončili potřebné vzdělání. Takže tady máme určité procento nekvalifikovaných učitelů. Tomu ale registr nezabrání. To, jestli bude mít ministerstvo taková nebo maková data, nebude mít na danou situaci žádný vliv," domnívá se například bývalý šéf Asociace ředitelů gymnázií Alfred Dytrt.

Podle zástupkyně ředitelky Základní školy Šrámkova v Opavě Jany Kaniové se navíc data dávno odesílají. Letos je škola hlásila úřadům dokonce dvakrát – nejprve ve statistických výkazech ke konci září a pak v rámci bleskového šetření ještě České školní inspekci.

Zajímavá zakázka?

Nápad s registrem se proto nelíbí ani některým poslancům.

"Nevím, co by mělo být smyslem takového registru, protože data jsou známá a evidence samozřejmě dávno existují. Je to věc nadbytečná. Jediný smysl, co mě napadá, je, že je to nová zakázka," vyjádřila se například místopředsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová.

 

Právě se děje

Další zprávy