Chalupa dal Stráskému na odchod outdoorové hodinky

Pavel Baroch
28. 6. 2012 23:04
Personální rošáda na Šumavě. "Turistu" Stráského vystřídá jeho náměstek Jiří Mánek
Stráský po zhruba půldruhém roce končí v čele šumavského parku.
Stráský po zhruba půldruhém roce končí v čele šumavského parku. | Foto: ČTK

Vimperk - Kromě dohody o ukončení manažerské smlouvy přivezl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa odcházejícímu řediteli šumavského národního parku Janu Stráskému ještě malý balíček.

Svůj osobní dar. Outdoorové hodinky.

"Podle mého názoru je jako aktivní turista využije," řekl Aktuálně.cz Chalupa. Stráský s nimi bude moct vyrazit na túru už v neděli, kdy ho v ředitelské funkci nahradí dosavadní náměstek Jiří Mánek.

Stráský je dlouholetým milovníkem pěší turistiky a je předsedou Klubu českých turistů. A přestože mu už je přes sedmdesát a zároveň je vášnivým kuřákem, stále vyráží na túry. Na Šumavě mu ostatně někteří lidé i tak přezdívají - Turista.

Dar za spokojenost s odvedenou prací

Chalupa předal Stráskému osobní dar, aby mu dokázal, že je s jeho prací spokojen. Stráský byl ředitelem Národního parku Šumava od loňského února.

Foto: Ludvík Hradilek

"Účinně bojoval proti kalamitně přemnoženému kůrovci. Se svým týmem pomohl ke vzniku nového zákona o Národním parku Šumava. Stabilizoval situaci v regionu. Nastavil parametry oboustranné spolupráce s obcemi a oběma kraji. Vedle toho rozběhl transparentní prodej dřeva ze šumavských lesů," uvedl Chalupa.

"Věřím, že Jan Stráský ze Šumavy neodchází, že tu nadále zůstane s místními lidmi a že se vrátí ke své důležité práci v Radě parku. Ideálně v jejím čele," dodal.

Stráského jsem neodvolal

Chalupa zároveň odmítl, že by Stráského odvolal. "Už při jeho jmenování jsem jasně deklaroval, že jde o prozatímního ředitele na rok až rok a půl. Jako krizový manažer se osvědčil," tvrdí ministr.

Opačný názor má početná skupina českých vědců, nevládní ekologické organizace, ale i renomované zahraniční instituce, podle nichž správa parku šumavské přírodě spíše škodila, než pomáhala. A situace na Šumavě se spíše vyhrotila, než uklidnila, o čemž svědčí loňská blokáda lesa u Ptačího potoka a následný zásah policie.

Stráskému vyčítají i to, že loni na jaře vědomě porušil zákon, když rozmístil v parku chemikálie na hubení kůrovce, aniž k tomu měl patřičnou výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu zahájila s parkem správní řízení, ale ani po více jak roce ho neuzavřela.

 

Právě se děje

před 36 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

Další zprávy