Cestování přes Letnou se od ledna ztíží. Kvůli tunelu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 12. 2008 13:34
Od 3. ledna budou muset řidiči využít objížděk
Ulice Milady Horákové u zastávky metra Hradčanská. Nové jsou zastávky jak pro tramvajovou, tak i autobusovou dopravu.
Ulice Milady Horákové u zastávky metra Hradčanská. Nové jsou zastávky jak pro tramvajovou, tak i autobusovou dopravu. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Stavba pražského tunelu Blanka pokračuje, vyžádá si ale velké změny v dopravě v okolí Letné.

Od první lednové soboty budou muset všechna osobní i nákladní auta, která doposud využívala ulice Milady Horákové v úseku Badeniho - U Sparty, jezdit po souběžné staveništní cestě, která slouží pro provoz směrem do centra.

Jižní koridor svede veškerou dopravu

Na jižní koridor této cesty se nyní přesune veškerý provoz v oblasti Letné. V každém směru bude řidičům sloužit jeden jízdní pruh, široký nejméně 3,5 metru. Silnici bude využívat i městská hromadná doprava, kterou přes den i v noci nahradí autobusové linky. Bude tudy jezdit i vnitrostátní a mezinárodní autobusová doprava.

Provoz z centra povede přes novou kruhovou křižovatku v místě, kde dnes stojí křižovatky ulice Milady Horákové a ulice U Sparty. Odtud se lidé dál dostanou na objízdnou cestu až ke křižovatce ulic Badeniho a Na Valech. Odtud odbočí vpravo do ulice Badeniho a po zhruba 150 metrech se dostanou na hlavní dopravní proud, který odbočí vlevo do ulice Milady Horákové - jako doposud jižní pás.

Pokud můžete, Letné se vyhněte, radí město

Ve směru do centra se nezmění nic, trasa povede nadále ulicí Na valech - jižní koridor - ulice Milady Horákové.

"Řidičům doporučujeme, aby zvážili, jestli je jejich cesta přes letnou skutečně nezbytná, a aby nadále využívali objízdné trasy," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

S novými autobusovými zastávkami městské hromadné dopravy nebo jinými zastávkami veřejné dopravy podle něj město nepočítá. Pěší provoz přes Letnou bude po celou dobu výluky stejný jako doposud, chodci budou moci projít po ulici Milady Horákové podél Sparty až na Špejchar.

Další omezení se plánují na únor

Další dopravní opatření v souvislosti se stavbou tunelového komplexu Blanka město plánuje na únor příštího roku. Tehdy by měli řidiči počítat s výlukou tramvají v úseku Špejchar - Prašný most.

"Jsme si vědomi toho, že změna dopravního režimu v této části Prahy může způsobit některé komplikace, a proto žádáme Pražany i návštěvníky metropole o pochopení a trpělivost," řekl tiskový mluvčí Wolf.

Jak informoval tiskový mluvčí společnosti Metrostav František Polák, stavba hlavní trasy tunelu bude pokračovat směrem k nádraží Dejvice. Zároveň se bude stavět výjezdová rampa z tunelu směrem ke stadionu.

Několikakilometrový tunelový komplex Blanka je součástí pražského městského okruhu a povede od Malovanky přes Letnou až do Tróje.

Celá trasa Blanky je dlouhá cca 6,5 kilometru. V budoucnu by tuto komunikaci mělo v běžném pracovním dnu využít přes 50 tisíc aut. Ročně by tak vozy tunelem Blanka urazily více než 103 milionů kilometrů. Stavba by měla být hotová v roce 2011.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy