Čeští žáci si nevěří a do školy chodí neradi, ale v přírodovědě i matematice jsou nadprůměrní

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 29. 11. 2016 11:15
Žáci ve čtvrtých třídách se od roku 2011 v mezinárodním testování TIMSS zlepšili v matematice, v přírodovědě se mírně zhoršili. Pořád ale dosahují nadprůměrných výsledků ve srovnání s 57 zeměmi z celého světa, které se výzkumu zúčastnily. V matematice se zhoršili v prokazování znalostí, ale zlepšili se v jejich praktickém používání. V přírodovědě to dopadlo naopak. Oproti poslednímu testování čeští žáci svým dovednostem méně věří a opět se prokázalo, že do školy chodí neradi.
Foto: René Volfík/Economia

Praha – Čeští žáci se v matematice zlepšili, skončili na jednadvacátém místě z 57 zemí, které se zúčastnily mezinárodního testování žáků ve čtvrtých třídách TIMSS. V přírodovědě se umístili na sedmnáctém místě. Celkově jsou jejich výsledky nadprůměrné.

"Je to dobrá zpráva, ale neznamená to, že bychom mohli usnout na vavřínech. Budeme činit kroky k tomu, aby naše děti byly úspěšné a v budoucnu se ještě zlepšovaly," uvedla k tomu ministryně školství Kateřina Valachová. Pomoci by podle ní mohla třeba změna financování škol tak, aby se žáci mohli na hodiny matematiky dělit do dvou skupin a výuka byla individuálnější.

Čeští čtvrťáci dosáhli téměř stejného výsledku jako v roce 1995. Přesto Česko zůstává společně s Nizozemskem jedinými dvěma zeměmi, v nichž mají žáci horší výsledky než v roce 1995. Tehdy se testování zúčastnilo 17 zemí.

Horší výsledek českých žáků v matematice způsobil úbytek žáků s nejlepšími výsledky, na druhou stranu se také od roku 2007 snížil podíl žáků s nejslabšími výsledky v matematice i přírodovědě snížil. V přírodovědě dosáhli žáci nadprůměrného výsledku srovnatelného s posledním testováním v roce 2011 i s rokem 1995.

Nejlepších výsledků tradičně dosáhly východoasijské země, z evropských zemí se nejlépe umístili žáci Severního Irska a Ruska. Výsledky českých čtvrťáků jsou srovnatelné s Nizozemskem, Maďarskem, Bulharskem a Kyprem. 

V matematice se čeští žáci zlepšili v učivu o číslech a geometrii. "Celkově mají čeští žáci v matematice horší faktické znalosti, ale zlepšili se v jejich praktickém prokazování," uvedl Vladislav Tomášek, národní koordinátor pro TIMSS. V přírodovědě to bylo naopak.

Do školy chodí čeští žáci nejmíň rádi ze všech

Součástí testování jsou i dotazníky pro děti a rodiče. Čeští žáci stejně jako v roce 2011 uvedli, že do školy chodí neradi nejvíce ze všech zúčastněných zemí. Do školy chodí rádo jen 68 procent zúčastněných dětí, což je ještě o čtyři procenta méně než v roce 2011. Mezinárodní průměr je 86 procent. "Na otázku Do školy chodím rád/a u českých žáků ještě ubylo odpovědí rozhodně souhlasím," uvedl Tomášek. Čeští žáci také méně věří svým dovednostem. Podle Tomáška by to mohly ovlivňovat názory rodičů, ale i učitelů.

Ministryně Valachová chce vztahy ve škole zlepšit. "Uvědomujeme si, že je potřeba více propojit rodiče, žáky a učitele. Připravili jsme pro školy šablony, z kterých mohou získat finanční prostředky třeba na pořádání setkání dětí, učitelů a rodičů před začátkem školního roku ale i na společné akce v jeho průběhu. Školy o tyto prostředky žádají, máme radost z toho, že mají zájem na zlepšení klimatu ve škole pracovat," řekla Valachová.

Podle Tomáška je potřeba podpořit především učitele, aby dokázali žáky motivovat, vzbudit v nich zájem o jednotlivé předměty. 

Naposledy testování proběhlo v roce 2011. Tehdy čeští školáci v přírodovědě skončili na osmém místě, v matematice na 22. a ve čtenářské gramotnosti na čtrnácté příčce. Testování ovládly děti z asijských zemí. V matematice byli nejlepší žáci ze Singapuru, v přírodovědě z Korejské republiky, ve čtenářské gramotnosti z Hongkongu.

Testy pořádá Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků ve vzdělávání. Česká republika se průzkumu účastní od roku 2003. V testech TIMSS se testují především "školní" znalosti, na rozdíl například od testování PISA, které se zaměřuje spíše na dovednosti žáků. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy