Čeští žáci si nevěří a do školy chodí neradi, ale v přírodovědě i matematice jsou nadprůměrní

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 29. 11. 2016 11:15
Žáci ve čtvrtých třídách se od roku 2011 v mezinárodním testování TIMSS zlepšili v matematice, v přírodovědě se mírně zhoršili. Pořád ale dosahují nadprůměrných výsledků ve srovnání s 57 zeměmi z celého světa, které se výzkumu zúčastnily. V matematice se zhoršili v prokazování znalostí, ale zlepšili se v jejich praktickém používání. V přírodovědě to dopadlo naopak. Oproti poslednímu testování čeští žáci svým dovednostem méně věří a opět se prokázalo, že do školy chodí neradi.
Foto: René Volfík/Economia

Praha – Čeští žáci se v matematice zlepšili, skončili na jednadvacátém místě z 57 zemí, které se zúčastnily mezinárodního testování žáků ve čtvrtých třídách TIMSS. V přírodovědě se umístili na sedmnáctém místě. Celkově jsou jejich výsledky nadprůměrné.

"Je to dobrá zpráva, ale neznamená to, že bychom mohli usnout na vavřínech. Budeme činit kroky k tomu, aby naše děti byly úspěšné a v budoucnu se ještě zlepšovaly," uvedla k tomu ministryně školství Kateřina Valachová. Pomoci by podle ní mohla třeba změna financování škol tak, aby se žáci mohli na hodiny matematiky dělit do dvou skupin a výuka byla individuálnější.

Čeští čtvrťáci dosáhli téměř stejného výsledku jako v roce 1995. Přesto Česko zůstává společně s Nizozemskem jedinými dvěma zeměmi, v nichž mají žáci horší výsledky než v roce 1995. Tehdy se testování zúčastnilo 17 zemí.

Horší výsledek českých žáků v matematice způsobil úbytek žáků s nejlepšími výsledky, na druhou stranu se také od roku 2007 snížil podíl žáků s nejslabšími výsledky v matematice i přírodovědě snížil. V přírodovědě dosáhli žáci nadprůměrného výsledku srovnatelného s posledním testováním v roce 2011 i s rokem 1995.

Nejlepších výsledků tradičně dosáhly východoasijské země, z evropských zemí se nejlépe umístili žáci Severního Irska a Ruska. Výsledky českých čtvrťáků jsou srovnatelné s Nizozemskem, Maďarskem, Bulharskem a Kyprem. 

V matematice se čeští žáci zlepšili v učivu o číslech a geometrii. "Celkově mají čeští žáci v matematice horší faktické znalosti, ale zlepšili se v jejich praktickém prokazování," uvedl Vladislav Tomášek, národní koordinátor pro TIMSS. V přírodovědě to bylo naopak.

Do školy chodí čeští žáci nejmíň rádi ze všech

Součástí testování jsou i dotazníky pro děti a rodiče. Čeští žáci stejně jako v roce 2011 uvedli, že do školy chodí neradi nejvíce ze všech zúčastněných zemí. Do školy chodí rádo jen 68 procent zúčastněných dětí, což je ještě o čtyři procenta méně než v roce 2011. Mezinárodní průměr je 86 procent. "Na otázku Do školy chodím rád/a u českých žáků ještě ubylo odpovědí rozhodně souhlasím," uvedl Tomášek. Čeští žáci také méně věří svým dovednostem. Podle Tomáška by to mohly ovlivňovat názory rodičů, ale i učitelů.

Ministryně Valachová chce vztahy ve škole zlepšit. "Uvědomujeme si, že je potřeba více propojit rodiče, žáky a učitele. Připravili jsme pro školy šablony, z kterých mohou získat finanční prostředky třeba na pořádání setkání dětí, učitelů a rodičů před začátkem školního roku ale i na společné akce v jeho průběhu. Školy o tyto prostředky žádají, máme radost z toho, že mají zájem na zlepšení klimatu ve škole pracovat," řekla Valachová.

Podle Tomáška je potřeba podpořit především učitele, aby dokázali žáky motivovat, vzbudit v nich zájem o jednotlivé předměty. 

Naposledy testování proběhlo v roce 2011. Tehdy čeští školáci v přírodovědě skončili na osmém místě, v matematice na 22. a ve čtenářské gramotnosti na čtrnácté příčce. Testování ovládly děti z asijských zemí. V matematice byli nejlepší žáci ze Singapuru, v přírodovědě z Korejské republiky, ve čtenářské gramotnosti z Hongkongu.

Testy pořádá Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků ve vzdělávání. Česká republika se průzkumu účastní od roku 2003. V testech TIMSS se testují především "školní" znalosti, na rozdíl například od testování PISA, které se zaměřuje spíše na dovednosti žáků. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy