Čeští muslimové? Vzdělanci, co zajdou na pivo

Vendula Křížová
27. 7. 2007 14:30
Vnitro zveřejnilo první průzkum o muslimech v Česku
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - První sociologický výzkum o životě muslimů v České republice zveřejnilo ministerstvo vnitra.

V Česku podle něj žije 11 235 muslimů, přes dvě třetiny z nich pochází z turecké a arabské sunnitské větve. Největší část imigrantů pochází z Iráku, Jemenu, Sýrie, Egypta, Libye, ale i z Afghánistánu nebo Bosny a Hercegoviny.

Hlavním cílem pilotní studie bylo zjistit, jak se muslimům v Česku žije a zda a jak probíhá jejich integrace.

Úspěšný muslim rovná se vzdělaný muslim

Z výsledků vyplývá, že většině muslimů žijících na území České republiky se ekonomicky daří, často proto, že kladou velký důraz na vzdělání.

"Muslimové, kteří patří k jádru komunity, jsou velmi často vysokoškolsky vzdělaní lidé. Jsou mezi nimi lékaři, architekti, učitelé, ekonomové, podnikatelé a další," uvádí autoři výzkumu. Na druhou stranu jsou mezi nimi i lidé závislí na sociálních dávkách.

Muslimové v Česku

Výzkum uveřejnilo MVČR na této adrese.

Podle autorů výzkumu muslimové v nemuslimském prostředí slevují z islámských zásad, ale své víry se nevzdávají.

V rozhovorech s muslimy zaznělo například i "to, že jsem muslim, neznamená, že si nezajdu na pivečko" nebo "podle Koránu se například ženská musí oblíkat, aby jí nebyly vidět nohy nebo tvář. To já neberu. Naše země žila dlouho v komunismu, ta utiskovala takové systémy; my jsme si zvykli žít moderně, chodit v oblečení, ve kterém chceme".

Někteří muslimové se ale kvůli práci nebo z obavy z rasismu snaží svou víru schovávat.

Mezi českými muslimy je podle výzkumníků i relativně velký počet konvertitů - Čechů, kteří přestoupili ke Koránu. Jsou mezi nimi mladí lidé, kteří víru přijali za svou, nebo ženy, které se provdaly za muslimy.

Foto: Aktuálně.cz

Češi muslimy neznají

Podstatný problém je podle muslimské komunity v tom, že o nich společnost mnoho neví.

Autoři výzkumu tvrdí, že mediální obraz muslimů je pokřivený a soustředí se spíše na terorismus, konflikty a odlišnost od většinové kultury. I samotní muslimové to vnímají a tvrdí, že běžný život obyčejného muslima je jiný. "Stát by měl zajistit, aby média šířila o muslimech pozitivní obraz, aby informovala objektivně," říkají.

Pilotní studie by měla předcházet dalším, které budou již více zacílené a reprezentativnější.

"V této první jsme hledali odpovědi na otázky, jak se muslimům v Česku žije, jestli se do společnosti začleňují a co se během tohoto procesu odehrává, jak probíhá proces integrace a případně co mu brání. Rovněž nás zajímalo, co si o procesu integrace muslimové myslí a jestli vůbec mají zájem stát se integrální částí společnosti," píší autoři stostránkového výzkumu v jeho úvodu.

Výzkum, který probíhal metodou hloubkových rozhovorů během loňského a letošního roku, provedla na zakázku ministerstva vnitra společnost VeryVision. Rozhovorů se zúčastnilo 44 muslimů z měst i venkova.

 

Právě se děje

Další zprávy