Armáda by mohla získat nejmodernější radar. Izrael chrání před raketami teroristů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
21. 10. 2015 17:20
Česká armáda by teoreticky mohla být v budoucnu vybavena jedním z nejpokročilejších radarů protivzdušné obrany. Česká firma Retia a izraelský státní podnik ELTA totiž ve středu podepsaly dohodu o spolupráci. Zmiňovaný radar je součástí protiraketového deštníku Iron Dome, který chrání hranice Izraele zejména s pásmem Gazy a Libanonem před raketovými a minometnými útoky. Radar je schopný odhalit a sledovat až několik stovek hrozeb najednou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Díky systému Iron Dome se obyvatelům izraelských měst ulevilo. Protiraketový deštník pomohl eliminovat většinu raketových a minometných útoků, které na židovský stát mířily a nadále míří z palestinského a libanonského území. Nově by jeho klíčovou součást - radar MMR - mohla získat i česká armáda.

Výrobce možná nejmodernější technologie svého druhu na světě, izraelský státní podnik ELTA, se ve středu dohodl na spolupráci s pardubickou firmou Retia. Ta by mohla dodávat až třetinu součástek radaru, který zvládá sledovat objekty od normálních letadel až po malé drony nebo dělostřelecké granáty.

"MMR radar splňuje veškeré požadavky, které zadala armáda. Navíc přináší možnost být zdrojem informací a základním prvkem i pro protivzdušnou obranu, nejenom pro radiotechnické vojsko," vysvětlil generální ředitel Retie Petr Novák, v čem tkví hlavní výhody.

Kromě toho by nákup izraelských radarů umožnil i levnější nákup raketových systémů pro protivzdušnou obranu, o kterém armáda do budoucna rovněž uvažuje. Pro český obranný průmysl by nákup radarů, za které ministerstvo obrany chce dát přibližně 3,5 miliardy korun, znamenal, že se část výroby přesune sem.

"Stojíme o dlouhodobou spolupráci. A jak řekl Mao Ce-tung, každá cesta začíná prvním krokem. My stojíme o tu cestu a toto je první krok," řekl Aktuálně.cz prezident izraelské společnosti Nissim Hadas. Upozornil také, že Česko je pro Izrael strategickým partnerem a takováto spolupráce by podle něj mohla vztahy ještě prohloubit.

Zbrojaři do Česka dorazili v době návštěvy izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. Ten s českou hlavou státu Milošem Zemanem jednal mimo jiné právě i o možném nákupu špičkového radaru. Kromě toho by podle Zemana mohlo Česko poskytnout své znalosti v oblasti nano- a biotechnologií.

Armáda shání nové radary jako náhradu za sovětskou techniku ze 70. let, která už je i přes četné modernizace za hranicí své životnosti. Ministerstvo obrany proto připravuje nákup osmi moderních 3D radarů středního dosahu. Pravděpodobně tak učiní prostřednictví mezivládní dohody, nikoliv klasickým výběrovým řízením.

Pokud by armáda šla cestou tendru, Izraelci by se ho nejspíš také zúčastnili, nikoliv však s MMR radarem, který je špičkovou technologií, kterou si v Jeruzalémě logicky velice střeží. ELTA by tak nabídla například jiný ze svých radarů, který nepodléhá takovým omezením, ale na druhou stranu by nenabízel takovou přidanou hodnotu jako ten, který je součástí "Železné kupole".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy