Český auditor NATO přišel o prověrku. Je to výmysl, brání se

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 11. 2. 2015 17:52
Jan Vylita si žádal o přísnější stupeň prověrky. Na popud Vojenského zpravodajství ale přišel i o tu, co měl. Zdůvodněním je, že "ve funkci generálního sekretáře působil proti zájmům Česka."
Auditor NATO Jan Vylita dříve pracoval jako generální sekretář ministra obrany.
Auditor NATO Jan Vylita dříve pracoval jako generální sekretář ministra obrany. | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, který nyní působí ve sboru auditorů NATO v Bruselu, přišel za podivných okolností o prověrku na stupeň tajné. Sebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) na popud Vojenského zpravodajství s obecným vysvětlením, že "ve funkci generálního sekretáře působil proti zájmům České republiky." Vyšetřován ani obviněn prý ale není.

Vylita měl původně prověrku na stupeň tajné a požádal o vyšší stupeň na přísně tajné. Tu nedostal a naopak při této příležitosti stanovisko vojenské tajné služby zapříčinilo, že přišel - zatím nepravomocně - o prověrku docela.

Člen mezinárodního výboru auditorů NATO ve středu svolal novináře, aby se proti obvinění bránil. "Nejsem si ničeho vědom. Někomu může vadit prodej rozsáhlého majetku nebo opravárenských závodů, které kdybychom tehdy neprodali, tak by dnes byly v likvidaci," uvedl. Proti rozhodnutí NBÚ se rozhodl bránit. "Informoval jsem ministra obrany a podal proti odejmutí prověrky rozklad," dodal.

Ve čtvrtek se má sejít s personálním ředitelem ministerstva obrany Petrem Vančurou, aby s ním dohodl další postup. Až do výsledku rozkladu by měl působit na českém ministerstvu obrany. Pokud by ale s rozkladem neuspěl, musel by v auditorském sboru NATO skončit. To by pro Česko znamenalo obrovskou ostudu.

V době, kdy na ministerstvu obrany působil jako generální sekretář měl na starosti například restrukturalizaci státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM). Resort v tu dobu vedený Alexandrem Vondrou (ODS) se dostal kvůli podezření na předražení auditu do hledáčku policie. Vylita uvedl, že se ho NBÚ dotazoval na LOM i na prodej vojenských opraváren ve Šternberku. Zdůraznil však, že se žádných kroků proti zájmům ČR vědomě nedopustil.

Dodal, že za ním stojí zbytek sboru auditorů NATO i český velvyslanec při Alianci Jiří Šedivý. "Jan Vylita vykonal jako auditor za dobu svého působení v centrále NATO obdivuhodný kus práce. Navrhl také několik metodických změn, které přispěly k zefektivnění práce aliančních auditorů. Mezi svými kolegy auditory je proto respektován a alianci dobře zapsán," uvedl Šedivý s tím, že i on je velmi zvědav na výsledek Vylitova odvolání.

Hodně silné obvinění

Bezpečnostní expert František Šulc a bývalý ředitel kabinetu ministra obrany případ komentuje natvrdo: "Když tajná služba o někom řekne, že jako vysoký úředník ministerstva obrany působí proti zájmům České republiky, tak by měl být minimálně trestně stíhán anebo rovnou poslán za mříže. To se ale nestalo, takže si za tento případ kladu jen samé otazníky a vykřičníky."

S tím souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Že měl Vylita působit proti zájmům Česka? Tak to je hodně silné obvinění, které by mu měl NBÚ dokázat či vysvětlit. A doufám, že se tak i stane," řekl Aktuálně.cz.

Na výsledek rozkladu čeká podle mluvčího ministra obrany Jana Pejška i Martin Stropnický a podle toho o osudu Vylity, který je stále zaměstnancem resortu ačkoliv působí v Bruselu, rozhodne. Fakt, že s obviněním Vylity přišla vojenská rozvědka, která je přímo podřízená ministrovi odmítá Pejšek rozvádět. "Výsledky šetření vojenského zpravodajství nekomentujeme," říká s omluvou.

Vylita je členem šestičlenného týmu výboru NATO, který provádí audity hospodaření jednotlivých složek Severoatlantické aliance. Členských zemí se jeho působení nedotýká. Do funkce ho jmenuje Rada Severoatlantické aliance, tedy velvyslanci členských států.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy