Český auditor NATO přišel o prověrku. Je to výmysl, brání se

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 11. 2. 2015 17:52
Jan Vylita si žádal o přísnější stupeň prověrky. Na popud Vojenského zpravodajství ale přišel i o tu, co měl. Zdůvodněním je, že "ve funkci generálního sekretáře působil proti zájmům Česka."
Auditor NATO Jan Vylita dříve pracoval jako generální sekretář ministra obrany.
Auditor NATO Jan Vylita dříve pracoval jako generální sekretář ministra obrany. | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, který nyní působí ve sboru auditorů NATO v Bruselu, přišel za podivných okolností o prověrku na stupeň tajné. Sebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) na popud Vojenského zpravodajství s obecným vysvětlením, že "ve funkci generálního sekretáře působil proti zájmům České republiky." Vyšetřován ani obviněn prý ale není.

Vylita měl původně prověrku na stupeň tajné a požádal o vyšší stupeň na přísně tajné. Tu nedostal a naopak při této příležitosti stanovisko vojenské tajné služby zapříčinilo, že přišel - zatím nepravomocně - o prověrku docela.

Člen mezinárodního výboru auditorů NATO ve středu svolal novináře, aby se proti obvinění bránil. "Nejsem si ničeho vědom. Někomu může vadit prodej rozsáhlého majetku nebo opravárenských závodů, které kdybychom tehdy neprodali, tak by dnes byly v likvidaci," uvedl. Proti rozhodnutí NBÚ se rozhodl bránit. "Informoval jsem ministra obrany a podal proti odejmutí prověrky rozklad," dodal.

Ve čtvrtek se má sejít s personálním ředitelem ministerstva obrany Petrem Vančurou, aby s ním dohodl další postup. Až do výsledku rozkladu by měl působit na českém ministerstvu obrany. Pokud by ale s rozkladem neuspěl, musel by v auditorském sboru NATO skončit. To by pro Česko znamenalo obrovskou ostudu.

V době, kdy na ministerstvu obrany působil jako generální sekretář měl na starosti například restrukturalizaci státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM). Resort v tu dobu vedený Alexandrem Vondrou (ODS) se dostal kvůli podezření na předražení auditu do hledáčku policie. Vylita uvedl, že se ho NBÚ dotazoval na LOM i na prodej vojenských opraváren ve Šternberku. Zdůraznil však, že se žádných kroků proti zájmům ČR vědomě nedopustil.

Dodal, že za ním stojí zbytek sboru auditorů NATO i český velvyslanec při Alianci Jiří Šedivý. "Jan Vylita vykonal jako auditor za dobu svého působení v centrále NATO obdivuhodný kus práce. Navrhl také několik metodických změn, které přispěly k zefektivnění práce aliančních auditorů. Mezi svými kolegy auditory je proto respektován a alianci dobře zapsán," uvedl Šedivý s tím, že i on je velmi zvědav na výsledek Vylitova odvolání.

Hodně silné obvinění

Bezpečnostní expert František Šulc a bývalý ředitel kabinetu ministra obrany případ komentuje natvrdo: "Když tajná služba o někom řekne, že jako vysoký úředník ministerstva obrany působí proti zájmům České republiky, tak by měl být minimálně trestně stíhán anebo rovnou poslán za mříže. To se ale nestalo, takže si za tento případ kladu jen samé otazníky a vykřičníky."

S tím souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Že měl Vylita působit proti zájmům Česka? Tak to je hodně silné obvinění, které by mu měl NBÚ dokázat či vysvětlit. A doufám, že se tak i stane," řekl Aktuálně.cz.

Na výsledek rozkladu čeká podle mluvčího ministra obrany Jana Pejška i Martin Stropnický a podle toho o osudu Vylity, který je stále zaměstnancem resortu ačkoliv působí v Bruselu, rozhodne. Fakt, že s obviněním Vylity přišla vojenská rozvědka, která je přímo podřízená ministrovi odmítá Pejšek rozvádět. "Výsledky šetření vojenského zpravodajství nekomentujeme," říká s omluvou.

Vylita je členem šestičlenného týmu výboru NATO, který provádí audity hospodaření jednotlivých složek Severoatlantické aliance. Členských zemí se jeho působení nedotýká. Do funkce ho jmenuje Rada Severoatlantické aliance, tedy velvyslanci členských států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy