Čeští letečtí záchranáři vyškolí Číňany. A ze Šanghaje přijedou experti na tradiční medicínu

Markéta Šrajbrová Kristýna Šopfová, Markéta Šrajbrová
28. 8. 2017 18:55
Pražští záchranáři budou školit další týmy čínských leteckých záchranářů. Poté, co pomohli zavést leteckou záchranku v Šanghaji, je žádají o radu i v Pekingu. Naopak využít čínské lékařské dovednosti chtějí na hradecké univerzitě. Spustit studijní obor čínské tradiční medicíny chce škola do pěti let. Vyučovat jej mají odborníci z přední Šanghajské univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česko prohlubuje lékařskou spolupráci s Čínou. Hradecká univerzita plánuje do několika let spustit obor tradiční čínské medicíny. A čeští lékaři naopak svým kolegům pomohou se zavedením letecké záchranky v Šanghaji, Pekingu i ve městě Tchien-ťin.

V polovině července začala platit novela o nelékařských povoláních, která i přes odbor České lékařské komory zařadila čínskou medicínu mezi legitimní studijní obor. Ukázalo se však, že Česká republika nemá dostatek specialistů, kteří by ho mohli vyučovat. Univerzita v Hradci Králové, která spolupracuje s ambulancí čínské medicíny v tamní fakultní nemocnicí, chce proto spustit nový studijní obor, který povedou experti ze Šanghajské univerzity.

Koncem října proto pojede česká lékařská delegace uzavřít do Číny memorandum o spolupráci. Škola ale akreditaci na nový obor zatím nemá. 

"Univerzita by ráda obor zavedla, potřebuje na to ale finance z ministerstva školství, získat plán i akreditaci. Nejdříve by mohl obor vzniknout za čtyři až pět let," vysvětlila mluvčí školy Zuzana Boučková. Odborníci na tradiční čínskou medicínu by vedle vyučování na škole měli působit i v nemocnici.

"Protože nemáme tolik specialistů na předměty tradiční čínské medicíny, tak univerzita v Šanghaji, což je jednička v celé Číně, nám nabídla pomoc a chce nám ty experty poskytnout," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví a někdejší ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula po návratu z červencové vládní cesty do Číny.

Prymula je velkým podporovatelem tradiční čínské medicíny a má hlavní podíl na vzniku specializované ambulance ve fakultní nemocnici. Do dvou let by Číňané měli v areálu špitálu postavit celou kliniku, v níž se bude léčit podle tradičních čínských postupů.

Čeští záchranáři vyškolí další čínské lékaře

Užší spolupráce mezi Číňany a českými leteckými záchranáři začala už v březnu. Po návštěvě pražské záchranky se šanghajská delegace inspirovala ve zřízení letecké záchranné služby, která dosud v nejlidnatějším čínském městě nebyla.

Spolupráce bude pokračovat letos na podzim. V říjnu dorazí do Prahy první šestičlenná skupina budoucích leteckých záchranářů ze Šanghaje, následovat má dalších pět skupin.

"Systém dlouhodobého tréninku je nastavený tak, aby v Šanghaji mohla vzniknout během tří let letecká výjezdová skupina, jak ji známe od nás z České republiky," vysvětlila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

O rady českých zdravotníků má zájem i Peking nebo Tchien-ťin. Čína se chce inspirovat i v jiných oblastech zdravotnictví. "Číňané mají zájem o spolupráci s námi v oblasti zdravotního pojištění, zejména preventivních a screeningových programů," uvedl náměstek Prymula.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy