Čeští letečtí záchranáři vyškolí Číňany. A ze Šanghaje přijedou experti na tradiční medicínu

Pražští záchranáři budou školit další týmy čínských leteckých záchranářů. Poté, co pomohli zavést leteckou záchranku v Šanghaji, je žádají o radu i v Pekingu. Naopak využít čínské lékařské dovednosti chtějí na hradecké univerzitě. Spustit studijní obor čínské tradiční medicíny chce škola do pěti let. Vyučovat jej mají odborníci z přední Šanghajské univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česko prohlubuje lékařskou spolupráci s Čínou. Hradecká univerzita plánuje do několika let spustit obor tradiční čínské medicíny. A čeští lékaři naopak svým kolegům pomohou se zavedením letecké záchranky v Šanghaji, Pekingu i ve městě Tchien-ťin.

V polovině července začala platit novela o nelékařských povoláních, která i přes odbor České lékařské komory zařadila čínskou medicínu mezi legitimní studijní obor. Ukázalo se však, že Česká republika nemá dostatek specialistů, kteří by ho mohli vyučovat. Univerzita v Hradci Králové, která spolupracuje s ambulancí čínské medicíny v tamní fakultní nemocnicí, chce proto spustit nový studijní obor, který povedou experti ze Šanghajské univerzity.

Koncem října proto pojede česká lékařská delegace uzavřít do Číny memorandum o spolupráci. Škola ale akreditaci na nový obor zatím nemá. 

"Univerzita by ráda obor zavedla, potřebuje na to ale finance z ministerstva školství, získat plán i akreditaci. Nejdříve by mohl obor vzniknout za čtyři až pět let," vysvětlila mluvčí školy Zuzana Boučková. Odborníci na tradiční čínskou medicínu by vedle vyučování na škole měli působit i v nemocnici.

"Protože nemáme tolik specialistů na předměty tradiční čínské medicíny, tak univerzita v Šanghaji, což je jednička v celé Číně, nám nabídla pomoc a chce nám ty experty poskytnout," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví a někdejší ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula po návratu z červencové vládní cesty do Číny.

Prymula je velkým podporovatelem tradiční čínské medicíny a má hlavní podíl na vzniku specializované ambulance ve fakultní nemocnici. Do dvou let by Číňané měli v areálu špitálu postavit celou kliniku, v níž se bude léčit podle tradičních čínských postupů.

Čeští záchranáři vyškolí další čínské lékaře

Užší spolupráce mezi Číňany a českými leteckými záchranáři začala už v březnu. Po návštěvě pražské záchranky se šanghajská delegace inspirovala ve zřízení letecké záchranné služby, která dosud v nejlidnatějším čínském městě nebyla.

Spolupráce bude pokračovat letos na podzim. V říjnu dorazí do Prahy první šestičlenná skupina budoucích leteckých záchranářů ze Šanghaje, následovat má dalších pět skupin.

"Systém dlouhodobého tréninku je nastavený tak, aby v Šanghaji mohla vzniknout během tří let letecká výjezdová skupina, jak ji známe od nás z České republiky," vysvětlila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

O rady českých zdravotníků má zájem i Peking nebo Tchien-ťin. Čína se chce inspirovat i v jiných oblastech zdravotnictví. "Číňané mají zájem o spolupráci s námi v oblasti zdravotního pojištění, zejména preventivních a screeningových programů," uvedl náměstek Prymula.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy