reklama
 
 

Tropické vedro vystřídaly silné bouřky. Na východě Čech lijáky zaplavily sklepy, vítr lámal stromy

Aktualizováno 28. 6. 2017 23:25
Česko zasáhly ve středu odpoledne silné bouřky. Na východě Čech silný vítr polámal stromy. Přívalový déšť zaplavil některé sklepy. Postupně budou bouřky přecházet v déšť, a to i vydatný. Meteorologové varují, že kvůli přívalovým dešťům se mohou přechodně zvednout hladiny řek a mohou stoupnout až na první povodňový stupeň.

Praha - Velmi silné bouřky, které ukončily současná vedra, zasáhly ve středu zejména východní polovinu Čech. Po půlnoci budou bouřky a přeháňky slábnout a přecházet do deště, přičemž v Ústeckém a Libereckém kraji bude vydatný. Hladiny tamních řek by tak mohly stoupnout. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav, který upřesnil svou předchozí výstrahu před bouřkami.

Ve východní částí Pardubického kraje bouřky polámaly na mnoha místech stromy a zaplavily sklepy. Hasiči museli vyjíždět zhruba ke třem desítkám zásahů. Větší škody zatím podle předběžných odhadů bouře nezpůsobily.

Jen v Litomyšli museli hasiči čerpat vodu na šesti místech, natekla do sklepů i do prodejny na Smetanově náměstí. Stromy a větve museli hasiči odstraňovat například v Sebranicích, Němčicích nebo Stříteži u Poličky na Svitavsku. Voda po přívalovém dešti také tekla z polí do obcí Dlouhé Třebové nebo Knapovec na Orlickoústecku, v České Třebové zatopila podjezd.

Silné a velmi silné bouřky se tvořily ve středu odpoledne a večer v teplém vzduchu před frontou a na studené frontě. Doprovázel je přívalový déšť, silný vítr a krupobití.

Po půlnoci meteorologové očekávají na většině území trvalý déšť, který by měl pokračovat až do čtvrtečního odpoledne. Poté budou srážky od jihozápadu slábnout.

Padaly teplotní rekordy

Meteorologové uvedli, že nejvíce srážek spadne ve čtvrtek zřejmě v Ústeckém a Libereckém kraji, a to až 60 milimetrů. V souvislosti s tím nelze vyloučit, že hladiny zejména menších toků tam ve středu večer a ve čtvrtek, případně v noci na pátek překročí první stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové ve středu současně zmenšili oblast, kde platí zvýšené riziko vzniku požárů. Oproti předchozí výstraze se podle nich snížilo nebezpečí požárů v Jihočeském kraji, nadále ale hrozí požáry v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Třebíčsku. Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem.

Na některých místech Česka byly rovněž překonány teplotní rekordy. Nejtepleji bylo s 35,1 stupně ve Strážnici na Hodonínsku. Nové teplotní rekordy pro 28. červen ale byly zaznamenány na 12 ze 144 meteorologických stanic měřících alespoň 30 let. Všechny stanice, kde padly rekordy, se nacházejí na Moravě a ve Slezsku a původní rekordy byly u většiny z nich z roku 1994.

autoři: Domácí, ČTK | 28. 6. 2017 13:03

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama