Česko je na pokraji chřipkové epidemie. Počet nemocných se skoro zdvojnásobil

ČTK ČTK
25. 1. 2016 11:12
V minulém týdnu počty pacientů s akutními respiračními infekcemi stouply o 80 procent. Zatím se podle odborníků jedná jen o zvýšený výskyt chřipky, brzy by však mohla přejít v epidemii. Chřipkou onemocní v ČR každý rok 10 až 30 procent obyvatel. V letošním roce je zaznamenáno již 22 vážných průběhů chřipky, na kterou ročně umřou zhruba dvě tisícovky lidí.
Česko je na prahu chřipkové epidemie. (Ilustrační foto)
Česko je na prahu chřipkové epidemie. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s akutní respirační infekcí stouply v minulém týdnu o 80 procent, mírně přibývá i chřipky, na niž v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. "Hlášeno je 22 vážných průběhu chřipky," upřesnila Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku.

"Na 100 tisíc obyvatel bylo ve třetím kalendářním týdnu 1191 onemocnění, což je nárůst oproti předchozímu týdnu o 15,3 procenta," dodala.

Při předchozím hlášení byl mezitýdenní nárůst necelá dvě procenta, nárůst se tedy výrazně urychlil.

"Máme i zvýšenou frekvenci průkazů chřipkového viru v klinických vzorcích, tak jsme pravděpodobně na počátku epidemie, zatím se jedná nikoli o epidemii, ale spíše zvýšený výskyt a vytvářejí se lokální ohniska," uvedla s tím, že podrobnější mapu zasažených regionů vydají hygienici v průběhu pondělního odpoledne.

Chřipkou onemocní v ČR každý rok 10 až 30 procent obyvatel, v průměru 2000 lidí na chřipku a její komplikace zemřou. Jednou z nejčastějších komplikací je zápal plic, nutná je okamžitá hospitalizace a intenzivní léčba. I za použití prostředků pokročilé medicíny až polovina pacientů s chřipkovým zápalem plic umírá.

Proti chřipce je očkováno jen šest procent Češek a Čechů, 20 až 23 procent seniorů nad 65 let a zhruba 20 procent chronických pacientů, oběma skupinám přitom vakcinaci hradí zdravotní pojišťovny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měla být očkována třetina populace, v rizikových skupinách až 75 procent.

V období chřipky vám pomůže zázvorový elixír s vodkou. Nápoj je jednoduchý na přípravu a zaručeně pomůže. | Video: Lenka Hajdučková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy