Česko vyvěšuje vlajky na podporu Tibetu. Sněmovna ne

Zpravodajská směna
10. 3. 2010 14:05
Jen Strana zelených vyvěsila vlajku z okna klubu i na poslaneckých lavicích

Praha - Česká republika si dnes připomene 51. výročí povstání v Tibetu proti čínské okupaci.

364 měst, městských částí, magistrátů, obcí a krajů vyvěsí tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

V hlavním městě se k akci připojily až na Prahu-Velkou Chuchli, Přední Kopaninu, Nebušice, Kolovraty, Dolní Počernice a Dolní Chabry všechny městské části.

O vyvěšení vlajky v Poslanecké sněmovně jménem Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR usilovali poslanci Marek Benda a Kateřina Jacques. Martin Bursík s tibetskou vlaječkou v ruce dnes ráno návrh znovu předložil, sněmovna jej ale opět odmítla projednávat, a proto především kvůli hlasům levice na sídle dolní komory tibetská vlajka nevlaje.

Poslanci Strany zelených tak vlajku ráno vyvěsili alespoň v oknech svého klubu na Malostranském náměstí, podobně jako před dvěma lety. Tehdy si svým gestem znepřátelili správu sněmovny a jejího předsedu Miloslava Vlčka (ČSSD), který kvůli tomu dokonce nedávno navrhl upravit zákon o jednacím řádu sněmovny.

Dvacet poslanců si dnes tibetské vlajky umístilo i na své poslanecké lavice. Z okna své kanceláře v budově Senátu vyvěsil vlajku také předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS) a ministr životního prostředí Jan Dusík.

Tisíce českých uživatelů sociální sítě Facebook projevuje podporu Tibetu umístěním obrázku vlajky místo své profilové fotografie.

Projekce na čínské ambasádě

V rámci dnešní připomínky povstání bude od šesti hodin večer probíhat před čínskou ambasádou v Praze protestní akce, kterou pořádá organizace Amnesty International.

Veřejné shromáždění bude spojené s projekcí dokumentu Leaving Fear Behind od tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena. Ten byl v Číně za svůj za svůj snímek odsouzen k šesti letům vězení.

Tibeťané v dokumentu, který byl v Číně zakázán, kritizují čínské úřady, vyjadřují názor na konání olympijských her v Pekingu nebo mluví o svém vztahu k dalajlámovi. Výzvu k propuštění vězněného dokumentaristy na místě podepíší následující čeští filmaři Ivo Bystřičan, Bohdan Bláhovec, Miroslav Janek, Radovan Síbrt a Olga Sommerová.

Součástí shromáždění bude také uctění památky dvou Tibeťanů, Losanga Gyaltse a Lovara, kteří byli popraveni v souvislosti s protesty z roku 2008.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy