Česko vyvěšuje vlajky na podporu Tibetu. Sněmovna ne

Zpravodajská směna
10. 3. 2010 14:05
Jen Strana zelených vyvěsila vlajku z okna klubu i na poslaneckých lavicích

Praha - Česká republika si dnes připomene 51. výročí povstání v Tibetu proti čínské okupaci.

364 měst, městských částí, magistrátů, obcí a krajů vyvěsí tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

V hlavním městě se k akci připojily až na Prahu-Velkou Chuchli, Přední Kopaninu, Nebušice, Kolovraty, Dolní Počernice a Dolní Chabry všechny městské části.

O vyvěšení vlajky v Poslanecké sněmovně jménem Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR usilovali poslanci Marek Benda a Kateřina Jacques. Martin Bursík s tibetskou vlaječkou v ruce dnes ráno návrh znovu předložil, sněmovna jej ale opět odmítla projednávat, a proto především kvůli hlasům levice na sídle dolní komory tibetská vlajka nevlaje.

Poslanci Strany zelených tak vlajku ráno vyvěsili alespoň v oknech svého klubu na Malostranském náměstí, podobně jako před dvěma lety. Tehdy si svým gestem znepřátelili správu sněmovny a jejího předsedu Miloslava Vlčka (ČSSD), který kvůli tomu dokonce nedávno navrhl upravit zákon o jednacím řádu sněmovny.

Dvacet poslanců si dnes tibetské vlajky umístilo i na své poslanecké lavice. Z okna své kanceláře v budově Senátu vyvěsil vlajku také předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS) a ministr životního prostředí Jan Dusík.

Tisíce českých uživatelů sociální sítě Facebook projevuje podporu Tibetu umístěním obrázku vlajky místo své profilové fotografie.

Projekce na čínské ambasádě

V rámci dnešní připomínky povstání bude od šesti hodin večer probíhat před čínskou ambasádou v Praze protestní akce, kterou pořádá organizace Amnesty International.

Veřejné shromáždění bude spojené s projekcí dokumentu Leaving Fear Behind od tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena. Ten byl v Číně za svůj za svůj snímek odsouzen k šesti letům vězení.

Tibeťané v dokumentu, který byl v Číně zakázán, kritizují čínské úřady, vyjadřují názor na konání olympijských her v Pekingu nebo mluví o svém vztahu k dalajlámovi. Výzvu k propuštění vězněného dokumentaristy na místě podepíší následující čeští filmaři Ivo Bystřičan, Bohdan Bláhovec, Miroslav Janek, Radovan Síbrt a Olga Sommerová.

Součástí shromáždění bude také uctění památky dvou Tibeťanů, Losanga Gyaltse a Lovara, kteří byli popraveni v souvislosti s protesty z roku 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy