Česko vydalo do USA Kássira podezřelého z teroru

pat
25. 9. 2007 10:10
O jeho vydání rozhodl městský soud v Praze v dubnu

Praha - České úřady vydaly do Spojených států Švéda libanonského původu Oussama Kassira. Ten je v USA podezřelý z toho, že podporoval mezinárodní terorismus.

Informaci potvrdilo ministerstvo spravedlnosti, které o vydání Kassira rozhodlo. Ministr Jiří Pospíšil neshledal důvody, proč žádosti americké strany nevyhovět.

Američané o vydání hledaného muže požádali dva dny po jeho zatčení na pražském ruzyňském letišti v prosinci 2005.

Obžalován za výcvik teroristů

Pospíšil svým rozhodnutím potvrdil výrok Městský soudu v Praze, který rozhodl o přípustnosti Kássirova vydání v dubnu letošního roku.

Kássir je ve Spojených státech obviněn ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům. Ve státě Oregon měl organizovat výcvikový tábor pro bojovníky džihádu.

"Druhý trestný čin spočívá podle obžaloby ve zřízení a provozování internetových stránek, jejichž prostřednictvím Kassir učil a dával návod, jak vyrábět bomby a jedy za účelem spáchání globálních teroristických činů. Kassirovi hrozí v USA za oba trestné činy doživotní trest," informovala mluvčí Kuncová.

Neskončí na Guantanámu, slibují USA

Muže zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút v prosinci 2005. Od té doby je ve vazbě.

"Americká strana poskytla ČR nejvyšší možnou záruku formou diplomatické nóty zdejšího velvyslanectví, že Oussama Abdullah Kassir v případě vydání do USA nebude zadržován či vězněn v jiném než civilním zařízení.

To znamená, že nebude uvězněn na základně Guantánamo a nebude postaven před vojenskou komisi," uvádí se v tiskové zprávě ministerstva spravedlnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy