Česko vyšle policisty do Bulharska. Vážíme si, jak opevňují hranici s Tureckem, řekl Zeman

ČTK ČTK
5. 9. 2016 14:57
Česká republika vyšle policisty, aby pomáhali Bulharsku při zvládání migrace. Po setkání se svým bulharským protějškem Rosenem Plevnelievem to v pondělí řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že jednání o této pomoci již podle jeho informací probíhají. Politici hovořili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem.
Prezident Miloš Zeman jedná na Hradě se svým bulharským protějškem Rosenem Plevnelievem.
Prezident Miloš Zeman jedná na Hradě se svým bulharským protějškem Rosenem Plevnelievem. | Foto: Jiří Ovčáček/Facebook

Praha – Česko pošle do Bulharska policisty na pomoc při zvládání migrace. Po setkání s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem to na Hradě řekl český prezident Miloš Zeman. Politici mluvili také o sporu českých energetických firem s Bulharskem.

Zeman řekl, že si váží toho, že Bulharsko opevňuje svoje hranice s Tureckem. "Shodli jsme se, že by bylo vhodné, aby Česká republika v této souvislosti pomohla vysláním policistů, tak jako už učinila v případě Makedonie," prohlásil Zeman. Dodal, že podle jeho informací už probíhají konkrétní technická jednání o této pomoci. Vyjádřil přesvědčení, že k ní dojde v co nejkratší době.

Český prezident zároveň vyjádřil názor, že Bulharsko by se mělo odměnou za svůj přístup ke kontrole hranic s Tureckem, které jsou zároveň hranicemi EU, stát členem schengenského prostoru.

Plevneliev poznamenal, že postup v migrační krizi musí být v součinnosti s Tureckem či severoafrickými státy. Zdůraznil, že by Unie měla s těmito zeměmi zajistit takové dohody, aby do Evropy nekontrolovaně neproudily miliony uprchlíků.

Tématem jednání podle obou politiků byly i vzájemné obchodní vztahy. Narušuje je spor mezi českými energetickými firmami ČEZ a Energo-Pro a Bulharskem. Společnost ČEZ například loni v květnu dostala od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN.

Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Firmy s tím nesouhlasí a v červenci ČEZ zahájil proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Požaduje řádově stovky milionů eur. Plevneljev slíbil, že bude u bulharských úřadů intervenovat. On i Zeman doufají, že se záležitost podaří vyřešit k oboustranné spokojenosti.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy