reklama
 
 

Teplotní mapy meteorologů pro aktuální vedro nestačí, Česko na mapách zbělelo

26. 6. 2019 11:03
V Česku bude ve středu tak mimořádné horko, že na něj nejsou připravené teplotní mapy. Model Českého hydrometeorologického ústavu nepočítal s teplotami nad 36 stupňů, a tak zbyla na aktuální mapě s předpovědí bílá místa. Upozornil na to server iDnes.cz.

Mapy numerického modelu Aladin, které vydává Český hydrometeorologický ústav, zobrazují teploty na barevné škále. Čím tmavší barvy, tím vyšší teplota, maximu odpovídala fialová barva. V mapách pro středu ale zůstaly bílé ostrůvky.

Bílá místa nevznikla chybou modelu, teplotní stupnice jen v Česku nepočítala s tak vysokými teplotami. Model má určené přiřazování barev v rozmezí od -38 do +38 stupňů Celsia. A místa s teplotami mimo rozmezí tak zůstávají bez barvy.

Tak vysoké teploty ale pravděpodobně ještě předpovídány nebyly, takže ČHMÚ nemusel stupnici doteď upravovat. "Aktuální paletu máme už mnoho let, nyní ale chystáme její rozšíření," uvedla pro iDnes.cz Radmila Brožková, vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí z ČHMÚ.

Vlna veder nyní vrcholí. Teplotní rekord v pražském Klementinu pro 26. červen je z roku 1935 a má hodnotu 35,6 stupně, je tak dost pravděpodobné, že padne. Ve čtvrtek by se mělo zhruba o šest stupňů ochladit, o víkendu by už ale opět měly teploty stoupnout nad třicet stupňů.

Podobný problém s teplotní mapou měla v roce 2013 Austrálie, tam ale musel tamní hydrometeorologický ústav přidat barvy pro teploty až nad 50 stupňů.

autor: Matěj Pur | 26. 6. 2019 11:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama