Teplotní mapy meteorologů pro aktuální vedro nestačí, Česko na mapách zbělelo

Matěj Pur
26. 6. 2019 11:03
V Česku bude ve středu tak mimořádné horko, že na něj nejsou připravené teplotní mapy. Model Českého hydrometeorologického ústavu nepočítal s teplotami nad 36 stupňů, a tak zbyla na aktuální mapě s předpovědí bílá místa. Upozornil na to server iDnes.cz.
Mapa maximálních teplot 26. června 2019.
Mapa maximálních teplot 26. června 2019. | Foto: model Aladin, ČHMÚ

Mapy numerického modelu Aladin, které vydává Český hydrometeorologický ústav, zobrazují teploty na barevné škále. Čím tmavší barvy, tím vyšší teplota, maximu odpovídala fialová barva. V mapách pro středu ale zůstaly bílé ostrůvky.

Bílá místa nevznikla chybou modelu, teplotní stupnice jen v Česku nepočítala s tak vysokými teplotami. Model má určené přiřazování barev v rozmezí od -38 do +38 stupňů Celsia. A místa s teplotami mimo rozmezí tak zůstávají bez barvy.

Tak vysoké teploty ale pravděpodobně ještě předpovídány nebyly, takže ČHMÚ nemusel stupnici doteď upravovat. "Aktuální paletu máme už mnoho let, nyní ale chystáme její rozšíření," uvedla pro iDnes.cz Radmila Brožková, vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí z ČHMÚ.

Vlna veder nyní vrcholí. Teplotní rekord v pražském Klementinu pro 26. červen je z roku 1935 a má hodnotu 35,6 stupně, je tak dost pravděpodobné, že padne. Ve čtvrtek by se mělo zhruba o šest stupňů ochladit, o víkendu by už ale opět měly teploty stoupnout nad třicet stupňů.

Podobný problém s teplotní mapou měla v roce 2013 Austrálie, tam ale musel tamní hydrometeorologický ústav přidat barvy pro teploty až nad 50 stupňů.

Foto: Australský meteorologický úřad
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy