Teplotní mapy meteorologů pro aktuální vedro nestačí, Česko na mapách zbělelo

Matěj Pur
26. 6. 2019 11:03
V Česku bude ve středu tak mimořádné horko, že na něj nejsou připravené teplotní mapy. Model Českého hydrometeorologického ústavu nepočítal s teplotami nad 36 stupňů, a tak zbyla na aktuální mapě s předpovědí bílá místa. Upozornil na to server iDnes.cz.
Mapa maximálních teplot 26. června 2019.
Mapa maximálních teplot 26. června 2019. | Foto: model Aladin, ČHMÚ

Mapy numerického modelu Aladin, které vydává Český hydrometeorologický ústav, zobrazují teploty na barevné škále. Čím tmavší barvy, tím vyšší teplota, maximu odpovídala fialová barva. V mapách pro středu ale zůstaly bílé ostrůvky.

Bílá místa nevznikla chybou modelu, teplotní stupnice jen v Česku nepočítala s tak vysokými teplotami. Model má určené přiřazování barev v rozmezí od -38 do +38 stupňů Celsia. A místa s teplotami mimo rozmezí tak zůstávají bez barvy.

Tak vysoké teploty ale pravděpodobně ještě předpovídány nebyly, takže ČHMÚ nemusel stupnici doteď upravovat. "Aktuální paletu máme už mnoho let, nyní ale chystáme její rozšíření," uvedla pro iDnes.cz Radmila Brožková, vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí z ČHMÚ.

Vlna veder nyní vrcholí. Teplotní rekord v pražském Klementinu pro 26. červen je z roku 1935 a má hodnotu 35,6 stupně, je tak dost pravděpodobné, že padne. Ve čtvrtek by se mělo zhruba o šest stupňů ochladit, o víkendu by už ale opět měly teploty stoupnout nad třicet stupňů.

Podobný problém s teplotní mapou měla v roce 2013 Austrálie, tam ale musel tamní hydrometeorologický ústav přidat barvy pro teploty až nad 50 stupňů.

Foto: Australský meteorologický úřad
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy