Česko může vydat Rusa viněného ze zpronevěry peněz kosmodromu, rozhodl soud

ČTK ČTK
15. 6. 2019 7:49
Česko může vydat do Ruska bývalého dodavatele pro stavbu ruského kosmodromu Vostočnyj Vitalije Ginzburga. Zatím nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, uvedla jeho mluvčí Markéta Puci. Muž, který je podle dřívějších informací agentury TASS podezřelý z rozsáhlé zpronevěry peněz určených na vybudování kosmodromu, si ponechal lhůtu na podání stížnosti. "Bylo vyhlášeno usnesení, že vydání je přípustné," uvedla Puci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Ginzburg údajně jako předseda představenstva společnosti Ekonomické programy požádal v roce 2014 o úvěr u moskevské banky Bank VTB. Tvrdil, že potřebuje peníze na financování aktivit jeho firmy a k nákupu vybavení.

K získání úvěru předložil bance kopii fiktivní smlouvy se subdodavatelem ohledně stavebních a montážních prací. Banka mu půjčila téměř 1,46 miliardy rublů (zhruba 512 milionů korun), on však údajně většinu použil pro sebe.

Ginzburga, který má ruskou a izraelskou státní příslušnost, zadržela česká policie v lednu. Rusko následně požádalo o jeho vydání. Poté, co jeho žádost případně posoudí odvolací soud, bude ještě rozhodovat ministryně spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy