Česko je až 68. nejčistší zemí světa. Vyhrálo Švýcarsko

Pavel Baroch
31. 8. 2009 11:20
Žebříček ze 140 zemí sestavily americké univerzity
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika rozhodně nepatří mezi nejčistší země na světě. Aspoň podle žebříčku, který sestavily prestižní americké univerzity Yale a Columbia.

Česko skončilo až na 68 místě ze 140 zemí.

Zvítězilo Švýcarsko. V první desítce je dalších pět zemí Evropy včetně Norska či Rakouska. Tabulku zveřejnila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Hodnocení - takzvaný index EPI - je rozděleno do 25 oblastí související s ochranou životního prostředí: Od kvality ovzduší a vody přes rozmanitost rostlinných a živočišných druhů až po používání pesticidů," uvedl viceprezident asociace Tomio Okamura.

Česko propadlo v kvalitě vody

V každé kategorii dostávala země určitý počet bodů. Čím více, tím lépe. Česko dostalo stoprocentní maximum například v kategorii pitná voda, naopak necelých čtyřicet procent získalo v kategorii biodiverzita a zcela propadlo v kategorii kvalita vody, kde získalo jen několik procent.

Nejčistší země světa

 • 1. Švýcarsko
 • 2. Norsko
 • 3. Švédsko
 • 4. Finsko
 • 5. Kostarika
 • 6. Rakousko
 • 7. Nový Zéland
 • 8. Lotyšsko
 • 9. Kolumbie
 • 10. Francie
 • ...
 • 17. Slovensko
 • ...
 • 68. Česko

Výsledky v některých oblastech ovšem vzbuzují otázky, nakolik vypovídají o realitě v Česku.

Problematické plantáže

Česká republika například obdrželo maximum sto procent v kategorii lesnictví, což ovšem nevypovícá nic o kvalitě porostů, nýbrž o přírůstku dřeva.

Autoři se tím totiž snažili postihnout, zda se ta která země odlesňuje. "V Česku to nic moc neukáže. V Brazílii nebo Indonésii ano," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha, který zná podmínky ankety.

I lidé z amerických univerzit ovšem přiznávají, že tento indikátor je problematický. Stačí vysázet plantáže s jedním druhem stromu, což je ekologické mínus, ovšem v této kategorii nasbírá daná země kladné body, protože dřeva přibylo. (Podrobné hodnocení Česka najdete - ZDE)

Proč zvítězilo Švýcarsko

Vítězné Švýcarsko získalo maximálních sto bodů v osmi oblastech, například v kategorii čištění odpadních vod nebo používání pesticidů.

Ze zemí východní Evropy se nejlépe umístilo Lotyšsko, které skončilo na osmémmístě. V druhé desítce jsou i další Pobaltské země a také Slovinsko se Slovenskem.

Z neevropských zemí se nejlépe umístila na pátém místě Kostarika.

"Její ekonomika se do značné míry opírá o ekoturistiku. Do roku 2021 se chce stát zemí téměř bez uhlíku. Kostarika také úspěšně zabraňuje odlesňování," řekl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy