Česko je až 68. nejčistší zemí světa. Vyhrálo Švýcarsko

Pavel Baroch
31. 8. 2009 11:20
Žebříček ze 140 zemí sestavily americké univerzity
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika rozhodně nepatří mezi nejčistší země na světě. Aspoň podle žebříčku, který sestavily prestižní americké univerzity Yale a Columbia.

Česko skončilo až na 68 místě ze 140 zemí.

Zvítězilo Švýcarsko. V první desítce je dalších pět zemí Evropy včetně Norska či Rakouska. Tabulku zveřejnila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Hodnocení - takzvaný index EPI - je rozděleno do 25 oblastí související s ochranou životního prostředí: Od kvality ovzduší a vody přes rozmanitost rostlinných a živočišných druhů až po používání pesticidů," uvedl viceprezident asociace Tomio Okamura.

Česko propadlo v kvalitě vody

V každé kategorii dostávala země určitý počet bodů. Čím více, tím lépe. Česko dostalo stoprocentní maximum například v kategorii pitná voda, naopak necelých čtyřicet procent získalo v kategorii biodiverzita a zcela propadlo v kategorii kvalita vody, kde získalo jen několik procent.

Nejčistší země světa

 • 1. Švýcarsko
 • 2. Norsko
 • 3. Švédsko
 • 4. Finsko
 • 5. Kostarika
 • 6. Rakousko
 • 7. Nový Zéland
 • 8. Lotyšsko
 • 9. Kolumbie
 • 10. Francie
 • ...
 • 17. Slovensko
 • ...
 • 68. Česko

Výsledky v některých oblastech ovšem vzbuzují otázky, nakolik vypovídají o realitě v Česku.

Problematické plantáže

Česká republika například obdrželo maximum sto procent v kategorii lesnictví, což ovšem nevypovícá nic o kvalitě porostů, nýbrž o přírůstku dřeva.

Autoři se tím totiž snažili postihnout, zda se ta která země odlesňuje. "V Česku to nic moc neukáže. V Brazílii nebo Indonésii ano," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha, který zná podmínky ankety.

I lidé z amerických univerzit ovšem přiznávají, že tento indikátor je problematický. Stačí vysázet plantáže s jedním druhem stromu, což je ekologické mínus, ovšem v této kategorii nasbírá daná země kladné body, protože dřeva přibylo. (Podrobné hodnocení Česka najdete - ZDE)

Proč zvítězilo Švýcarsko

Vítězné Švýcarsko získalo maximálních sto bodů v osmi oblastech, například v kategorii čištění odpadních vod nebo používání pesticidů.

Ze zemí východní Evropy se nejlépe umístilo Lotyšsko, které skončilo na osmémmístě. V druhé desítce jsou i další Pobaltské země a také Slovinsko se Slovenskem.

Z neevropských zemí se nejlépe umístila na pátém místě Kostarika.

"Její ekonomika se do značné míry opírá o ekoturistiku. Do roku 2021 se chce stát zemí téměř bez uhlíku. Kostarika také úspěšně zabraňuje odlesňování," řekl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy