Česko chce vzdělat nové syrské elity. Za 5 milionů ročně

ČTK ČTK
3. 5. 2015 10:30
Vybraní adepti sem nesmí brát rodinné příslušníky a po studiu se musí vrátit do vlasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iva Zimová / Člověk v tísni

Praha - Na českých vysokých školách by v příštích šesti letech mohlo studovat minimálně dvacet studentů z řad syrských uprchlíků v Jordánsku. Stipendijní program pro ně navrhuje ministerstvo zahraničí a ve středu ho projedná vláda.

Náklady na vzdělávací pobyt uprchlíků v Česku vyčíslila tuzemská diplomacie na pět milionů korun ročně. Po roce fungování programu úřady vyhodnotí, zda nebude rozšířen o další studenty. Jeho cílem je vzdělat nové elity země rozvrácené občanskou válkou.

"Navrhovaný stipendijní program České republiky má humanitární charakter ve smyslu pomoci uprchlíkům a zároveň rozvojový charakter, v jehož rámci umožní vysokoškolské vzdělání v ČR pro budoucí syrské elity, předání českého a evropského know-how a další rozvoj Sýrie a česko-syrských vztahů po ukončení konfliktu a návratu absolventů do vlasti," stojí v materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici.

S tím, jak islám přitvrzuje, tak je možné, že ta harmonie byla narušena. Já si pamatuju Sýrii jako zemi, kde se neřešilo, kdo je jakého vyznání, popisuje herečka se syrskými kořeny Martha Issová.
17:32
S tím, jak islám přitvrzuje, tak je možné, že ta harmonie byla narušena. Já si pamatuju Sýrii jako zemi, kde se neřešilo, kdo je jakého vyznání, popisuje herečka se syrskými kořeny Martha Issová. | Video: DVTV

Program má fungovat od nového akademického roku. Jeho účastníci nejprve absolvují roční jazykovou přípravu v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze a poté pětileté studium na vysoké škole. Studovat budou v češtině, v případě navazujícího studia a dobré jazykové znalosti i v anglickém jazyce.

"Studijní obory nebudou předem limitované (s výjimkou oborů citlivých pro bezpečnost ČR), doporučené budou zejména technické a zemědělské obory a management," konstatuje dokument.

Kandidáty pro udělení stipendia vybere česká ambasáda v Ammánu ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), a to "se zvláštním přihlédnutím k nejvíce pronásledovaným skupinám obyvatelstva a gendrové rovnosti". Adepti musejí mít minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a mimo akademické prostředí nesmí být déle než dva roky.

Studenti se musí vráti do vlasti

Stipendisty nakonec vybere ministerstvo školství spolu s ministerstvem zahraničí. "Součástí výběru bude také důkladná bezpečnostní prověrka provedená ministerstvem vnitra a zpravodajskými službami ČR v součinnosti s jordánskými partnery. Tato prověrka bude trvat dva měsíce a zpravodajským službám budou poskytnuty veškeré dostupné informace o uchazečích za účelem bezpečné identifikace jednotlivců," uvádí materiál.

Syrští studenti podle něj budou moci v Česku pobývat pouze bez rodinných příslušníků a zaváží se, že po dostudování se vrátí do vlasti. Po skončení stipendia jim také vyprší povolení k pobytu v České republice.

Náklady na 20 stipendií pro syrské uprchlíky uhradí ministerstva zahraničí, školství a zdravotnictví z peněz vyčleněných na zahraniční rozvojovou spolupráci. Letošní náklady mají pokrýt nespotřebované výdaje školství a diplomacie na zahraniční rozvojovou spolupráci z minulých let.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy