Česko chce vzdělat nové syrské elity. Za 5 milionů ročně

ČTK ČTK
3. 5. 2015 10:30
Vybraní adepti sem nesmí brát rodinné příslušníky a po studiu se musí vrátit do vlasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iva Zimová / Člověk v tísni

Praha - Na českých vysokých školách by v příštích šesti letech mohlo studovat minimálně dvacet studentů z řad syrských uprchlíků v Jordánsku. Stipendijní program pro ně navrhuje ministerstvo zahraničí a ve středu ho projedná vláda.

Náklady na vzdělávací pobyt uprchlíků v Česku vyčíslila tuzemská diplomacie na pět milionů korun ročně. Po roce fungování programu úřady vyhodnotí, zda nebude rozšířen o další studenty. Jeho cílem je vzdělat nové elity země rozvrácené občanskou válkou.

"Navrhovaný stipendijní program České republiky má humanitární charakter ve smyslu pomoci uprchlíkům a zároveň rozvojový charakter, v jehož rámci umožní vysokoškolské vzdělání v ČR pro budoucí syrské elity, předání českého a evropského know-how a další rozvoj Sýrie a česko-syrských vztahů po ukončení konfliktu a návratu absolventů do vlasti," stojí v materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici.

S tím, jak islám přitvrzuje, tak je možné, že ta harmonie byla narušena. Já si pamatuju Sýrii jako zemi, kde se neřešilo, kdo je jakého vyznání, popisuje herečka se syrskými kořeny Martha Issová.
17:32
S tím, jak islám přitvrzuje, tak je možné, že ta harmonie byla narušena. Já si pamatuju Sýrii jako zemi, kde se neřešilo, kdo je jakého vyznání, popisuje herečka se syrskými kořeny Martha Issová. | Video: DVTV

Program má fungovat od nového akademického roku. Jeho účastníci nejprve absolvují roční jazykovou přípravu v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze a poté pětileté studium na vysoké škole. Studovat budou v češtině, v případě navazujícího studia a dobré jazykové znalosti i v anglickém jazyce.

"Studijní obory nebudou předem limitované (s výjimkou oborů citlivých pro bezpečnost ČR), doporučené budou zejména technické a zemědělské obory a management," konstatuje dokument.

Kandidáty pro udělení stipendia vybere česká ambasáda v Ammánu ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), a to "se zvláštním přihlédnutím k nejvíce pronásledovaným skupinám obyvatelstva a gendrové rovnosti". Adepti musejí mít minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a mimo akademické prostředí nesmí být déle než dva roky.

Studenti se musí vráti do vlasti

Stipendisty nakonec vybere ministerstvo školství spolu s ministerstvem zahraničí. "Součástí výběru bude také důkladná bezpečnostní prověrka provedená ministerstvem vnitra a zpravodajskými službami ČR v součinnosti s jordánskými partnery. Tato prověrka bude trvat dva měsíce a zpravodajským službám budou poskytnuty veškeré dostupné informace o uchazečích za účelem bezpečné identifikace jednotlivců," uvádí materiál.

Syrští studenti podle něj budou moci v Česku pobývat pouze bez rodinných příslušníků a zaváží se, že po dostudování se vrátí do vlasti. Po skončení stipendia jim také vyprší povolení k pobytu v České republice.

Náklady na 20 stipendií pro syrské uprchlíky uhradí ministerstva zahraničí, školství a zdravotnictví z peněz vyčleněných na zahraniční rozvojovou spolupráci. Letošní náklady mají pokrýt nespotřebované výdaje školství a diplomacie na zahraniční rozvojovou spolupráci z minulých let.

 

Právě se děje

Další zprávy