Česko čekají arktické dny, teploty nepůjdou nad -12 °C

Kateřina Šmídová
3. 2. 2012 6:00
Všeobecně nejchladnějším místem v Česku je vrchol Sněžky
Sněhová bouře v Istanbulu.
Sněhová bouře v Istanbulu. | Foto: Reuters

Praha - Českou metropoli v pátek a sobotu zasáhnou arktické dny, kdy maximální denní teplota nevystoupí nad -12 °C.

Arktický den v Praze nastane v průměru jednou za tři roky, nyní se objeví dvakrát za sebou.

Vyšší počet výskytů takových dnů je typický pro severní Moravu, Slezsko a hory. V nižších polohách jsou ojedinělejší. Zejména v posledním čtvrtstoletí byl jejich výskyt v nížinách spíše vzácností.

Dvakrát za sebou se arktický den objevil například v roce 1996 v Teplicích, a to 29. a 30. prosince. O tom, že velmi mrazivé teploty nejsou v nižších polohách výjimečné, svědčí i rekord z 11. února 1929.

Rekord naměřil amatérský meteorolog

V obci Litvínovice nedaleko Českých Budějovic, které leží v nadmořské výšce kolem 300 m.n.m., bylo naměřeno -42,2 °C.

Měření provedl ve Stecherově mlýně amatérský meteorolog Jaroslav Maňák, osmačtyřicetiletý profesor českobudějovického gymnázia v České ulici. Tamní stanice však byla v roce 1945 zrušena.

"Teplotu ovlivnila silná pokrývka sněhu a inverze, navíc byla měřicí stanice u vody," vysvětlil okolnosti pracovník pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích.

Téměř celý únor roku 1929 silně mrzlo. Proto bývá tehdejší období meteorology označováno jako "zima století". Průměrná únorová teplota v Praze na Klementinu dosáhla -10,9 °C, to je více než 11 stupňů pod dlouhodobým normálem.

Spousta teploměrů v budce

A jak vůbec probíhá správné měření? "Teploty se měří v 7, 14 a 21 hodin dva metry nad zemí nad zatravněným terénem. Meteorologická budka, ve které je umístěno několik teploměrů, je chráněna žaluziemi," popsala Jana Hubená z pražského ČHMÚ.

Všeobecně nejchladnějším místem v Česku je ale vrchol Sněžky s průměrnou roční teplotou pouhých 0,2 °C, průměrná teplota na Pradědu v Hrubém Jeseníku je 0,9 °C.

Podívejte se, jak mráz paralyzoval Evropu:

Naopak za nejteplejší místo naší země je považována obec Žitenice, která leží asi 3 kilometry severovýchodně od Litoměřic. Průměrná roční teplota vzduchu činí 9,42 °C (pro srovnání byla průměrná roční teplota v ČR v roce 2011 8,9 °C).

Žitenice před studenými větry ze severu, které u nás ochlazují vzduch, chrání hřbet Dlouhého vrchu. Ústecký kraj je vůbec nejteplejším krajem ČR.

A aby byla přehlídka českých teplotních rekordů kompletní, nesmí chybět ani nejvyšší naměřená teplota. Ta vystoupala 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi k 40,2 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy