Česko bude mít stupnici teroristických hrozeb. Po Chovancovi ji žádá premiér

ČTK ČTK
22. 11. 2015 17:55
Ministerstvo vnitra dostalo od premiéra Bohuslava Sobotky několik úkolů pro boj s terorismem. Například by měla být vytvořena stupnice ohrožení, jakou mají i jiné evropské země. Tu by Sobotka chtěl mít hotovou už na přelomu roku. Sobotka se vyjádřil i k nedávnému průzkumu, podle kterého přibývá počet Čechů, kteří jsou proti přijímání uprchlíků. Výsledek ho nepřekvapil, neboť dotazování probíhalo krátce po útocích v Paříži.
Bohuslav Sobotka požaduje po ministerstvu vnitra bezpečnostní audit republiky.
Bohuslav Sobotka požaduje po ministerstvu vnitra bezpečnostní audit republiky. | Foto: Jakub Plíhal

Šanghaj/Praha - Součástí bezpečnostního auditu České republiky, o který v souvislosti s teroristickými hrozbami v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance, má být rovněž stupnice ohrožení teroristickým útokem.

Ministerstvo by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje možnosti ČR v boji s terorismem. Premiér to řekl novinářům během návštěvy Číny.

"Ministerstvo by mělo prověřit legislativu, která definuje naše možnosti, které máme v boji proti terorismu a v oblasti zajištění bezpečnosti našich občanů," uvedl Sobotka. Ministr Chovanec má prý podle jeho informací připravené již první návrhy, o nich se bude debatovat na úrovni jednotlivých resortů i na jednání Bezpečnostní rady státu. Opatření, ohledně kterých bude panovat shoda, následně ministerstvo vnitra dále rozpracuje.

"Součástí toho balíčku je také ona stupnice ohrožení, abychom byli přesně schopni definovat potenciální stupeň ohrožení České republiky, pokud by tato situace nastala, včetně adekvátních opatření, která budou směřovat k posílení bezpečnosti a prevenci možných teroristických útoků na území České republiky," řekl premiér.

Předpokládá, že novou stupnici by ČR mohla mít již na přelomu letošního a příštího roku. "Byl bych velmi rád, kdybychom byli schopni jakákoli krizová opatření a krizové situace srozumitelně komunikovat směrem k občanům," dodal.

Sobotka, ač je nyní skoro na týden v Číně, je podle svých slov v neustálém kontaktu s ministrem vnitra i ředitelem BIS. "Mohu potvrdit, že jak policie, tak i Bezpečnostní informační služba jsou v intenzivním kontaktu s našimi partnery v evropských zemích. Sledujeme stav bezpečnosti v Belgii, ve Francii i v dalších státech velmi pozorně," řekl Bohuslav Sobotka. "Pokud bychom měli jakékoli konkrétní indicie, které by se týkaly bezpečnosti České republiky, tak jsme připraveni jednat," dodal. 

Nesmíme strkat hlavu do písku

Sobotka se vyjádřil i k nedávnému průzkumu, podle kterého přibývá počet Čechů, kteří jsou proti přijímání uprchlíků. "Když se podíváte na to, co se děje ve světě, co se stalo v Paříži, tak když děláte výzkumy veřejného mínění těsně po teroristických útocích, tak nemůžete čekat příliš jinou reakci občanů," uvedl Sobotka. "Na druhou stranu nemůžeme strkat hlavu do písku, myslet si, že když zavřeme oči, tak ten okolní svět přestane existovat, to se nestane," dodal. Česká republika by podle něj měla spojit ohled na bezpečnost občanů se solidaritou a pomocí lidem, kteří ji potřebují.

"Tady nejsou jen ekonomičtí uprchlíci, jsou tu i lidé, kteří utíkají před válkou, přišli o všechno a snaží se v Evropě najít bezpečí," zdůraznil předseda české vlády. "Myslím, že Evropa musí být schopna projevit solidaritu, ale musí ji projevit organizovaným způsobem, nikoli v tom chaosu, který jsme měli možnosti v uplynulých měsících sledovat, a musí přitom respektovat všechny důležité bezpečnostní aspekty," uzavřel.

Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Median v České televizi 41 procent lidí pokládá terorismus za přímý důsledek migrace a 40 procent za její možný důsledek. Jen 15 procent soudí, že mezi tím není souvislost.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy