Česko a Izrael začnou sdílet data o kybernetických hrozbách, dohodl Sobotka

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 5. 2016 19:45
Podle izraelského předsedy vlády je zvláštní, že v této věci už nespolupracuje více zemí. "Vybíráme si partnery v této věci pečlivě a jsme rádi, že Česká republika je jedním z nich," dodal. V červnu proběhne v Praze seminář, na kterém se setkají české a izraelské firmy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Jeruzalém (od zpravodajky Aktuálně.cz)Izrael a Česká republika usilují o vznik skupiny států, které budou spolupracovat v oblasti kybernetické bezpečnosti. Po nedělním jednání v Jeruzalémě to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Obě země podepsaly memorandum ohledně sdílení informací o kybernetických bezpečnostních hrozbách.

"Byli bychom rádi, kdyby vznikla skupina zemí, která vnímá otázky kybernetické bezpečnosti jako prioritní a hledala by cesty, jak spolupracovat a vyměňovat si informace. Budeme i nadále jednat s Izraelem, abychom takové společenství vybudovali," uvedl Sobotka po jednání se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem.

Podle Netanjahua je zvláštní, že v této věci už nespolupracuje více zemí. "Vybíráme si partnery v této věci pečlivě a jsme rádi, že Česká republika je jedním z nich," dodal Netanjahu.

Otázka kybernetické bezpečnosti byla jedním z hlavních témat nedělního setkání politiků a podnikatelů, na jednání dorazil i šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Sobotka zdůraznil, že při českém zastupitelském úřadu v Tel Avivu funguje kybernetický expert NBÚ.

V červnu navíc úřad v Praze pořádá seminář, na kterém se setkají české a izraelské firmy. "Máme zájem se stát v rámci Evropské unie lídrem v kybernetické bezpečnosti," dodal Sobotka.

Český premiér dodal, že chce s Izraelem spolupracovat i v obraně – v úvahu prý přicházejí například společná cvičení. V červnu navíc do země zamíří delegace českých firem podnikajících v obranném průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy