České vysoké školy si polepšily, ukazuje žebříček

ČTK ČTK
11. 9. 2013 14:48
Žádná VŠ se nedostala do prvních 200, Karlova univerzita vystoupila z 286. na 233. místo.
Foto: Reuters

New York/Praha - Na žebříčku nejlepších světových univerzit, který od roku 2004 sestavuje organizace Quacquarelli Symonds, si letos polepšily i české vysoké školy.

Ani ta nejlepší ale nepronikla mezi první dvě stovky nejlepších škol na světě. Nicméně Univerzita Karlova (UK) se nejen udržela mezi 300 nejkvalitnějšími světovými školami, ale vystoupila z 286. na 233. příčku.

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze v celkovém hodnocení skončilo mezi 451. a 460. místem, zatímco v předchozích letech se pohybovalo mezi pozicemi 501 až 550. Masarykova univerzita v Brně se udržela v páté stovce.

Čelo žebříčku tradičně ovládly americké a britské univerzity, v čele s Massachusettským technologickým institutem (MIT), který v očích hodnotitelů získal sto bodů ze sta. O osm desetin zaostal Harvard, Cambridge pak o bod.

UK byla ohodnocena známkou 47,1 bodu. Pařížské Sorbonně na 216. příčce chyběla desetina k 50 bodům.

Z ruských univerzit se do žebříčku sice dostalo 18 škol, ale ani jediná nepronikla do první stovky. Nejlepší z nich, Moskevská státní univerzita, známá také jako Lomonosovova, skončila na 120. příčce. Prestižní moskevská diplomatická akademie MGIMO klesla z loňské 367. příčky na 386. místo.

V mezinárodních přehledech vysokých škol - k těm nejuznávanějším patří šanghajský s hodnocením 2000 zařízení - se UK pravidelně umisťuje mezi 200. až 300. místem, druhá z českých škol bývá ČVUT.

Rozhoduje i Nobelova cena

Při posuzování škol se vychází z mnoha kritérií - důležitou roli mimo jiné hrají dosažené vědecké výsledky nebo články a citace v odborných vědeckých časopisech, pověst v akademické obci a u zaměstnavatelů, počet studentů na pedagoga, počet zahraničních lektorů a studentů a dalších ukazatelů.

Šanghajský žebříček oceňuje například i to, kolik absolventů či zaměstnanců školy získalo Nobelovu cenu.

Univerzity o podobná hodnocení velmi stojí, kromě prestiže jim to může přinést i více peněz. Školy s dobrou pověstí totiž mohou nalákat k užší spolupráci bohaté investory.

Výběr a závažnost kritérií bývá předmětem polemik, svárů a námitek, a to zejména ze strany méně úspěšných. Snahy o vytvoření vlastních žebříčků nejlepších škol před časem ohlašovalo Rusko i Evropská unie.

 

Právě se děje

Další zprávy