České hory čeká letní počasí. Na Šumavě může být v neděli až 25 stupňů

ČTK ČTK
28. 10. 2022 11:17
Nezvykle teplé počasí bude v neděli zejména na českých horách. Teploty se budou pohybovat až 15 stupňů nad normálem běžným pro tuto roční dobu. Na některých místech Šumavy může být dokonce až 25 stupňů Celsia, což je považováno za letní teplotu. Příjemné teploty ale mají být o prodlouženém víkendu v celém Česku. Už ve čtvrtek padly na několika místech teplotní rekordy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv KRNAP

V neděli vyvrcholí nad Českem příliv na tuto dobu až extrémně teplého vzduchu od jihozápadu. "Ve výšce kolem 1500 metrů nad zemským povrchem se bude teplota pohybovat kolem 17 stupňů, což jsou teploty, které běžně měříme v průběhu teplého léta," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Právě v létě by v takovéto dny byly teploty i kolem tropických 30 stupňů Celsia. Na konci října ale kvůli nižší poloze Slunce na obloze, inverzi a kratšímu dni teplota až na tropickou třicítku nevystoupá. "Nicméně na horách, a to zejména na Šumavě, se v neděli dostaneme výrazně přes 20 stupňů Celsia. Není ani vyloučeno, že bude na některé ze šumavských stanic dosaženo až letních 25 stupňů," uvedli meteorologové.

Teploty se nad normálem běžným pro druhou polovinu října drží již několik dní. Podle meteorologického ústavu tak bude letošní říjen s jistotou teplotně výrazně nad průměrem. V budoucích desetiletích ale budou podle meteorologů takto vysoké teploty v tomto období kvůli klimatické změně stále častější. "I když je tato teplotní epizoda pro mnoho z nás příjemná, odráží palčivý problém, kterému chtě nechtě budeme muset v následujících letech čelit stále více," dodali.

Ve čtvrtek padly rekordy pro 27. říjen na dvanácti ze zhruba 160 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze-Karlově, kde naměřili 22,1 stupně Celsia. Teplo už bylo i na horách. Například šumavská stanice Borová Lada zaznamenala 19,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě teplota vystoupala na 18,5 stupně, na Churáňově bylo 17,8 stupně a stanice Kořenov-Jizerka měla rovných 17 stupňů.

V pátek má být polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty vystoupají na 16 až 20 stupňů. V sobotu by měla být maxima o něco vyšší, zhruba 18 až 22 stupňů.

Vznik Československa doprovázela zatažená obloha

Česko si v pátek připomíná 104. výročí vzniku samostatné republiky. Meteorologové připomněli, že 28. října 1918 bylo na území tehdejšího Československa většinou zataženo. Ranní teploty se nejčastěji pohybovaly od jednoho do pěti stupňů. Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, a proto v Prachaticích klesla teplota pod nulu.

Přes den se hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku objevovaly přeháňky, na hřebech hor už byly sněhové. Odpolední teploty byly nejčastěji mezi čtyřmi až osmi stupni. V Teplicích tehdy naměřili osm stupňů, v pražském Klementinu 7,7 stupně, v Brně-Pisárkách 7,6 stupně a v Opavě 5,7 stupně. Slunce se na obloze ukázalo pouze na chvíli na jihozápadě Čech. Tehdy do střední Evropy pronikal chladný vzduch od severu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy