České gripeny zahájily misi nad Islandem, jednotka získala certifikaci

ČTK ČTK
5. 10. 2016 19:13
Pětice českých stíhacích letounů JAS-39 Gripen začala od středečního odpoledne hlídat vzdušný prostor nad Islandem. Jednotka v posledních dnech získala potřebnou certifikaci. Na Islandu působí již potřetí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České gripeny ve středu odpoledne začaly hlídat islandské nebe. Během úterý a středy jednotka získala potřebnou certifikaci, která potvrdila její schopnost ostrého nasazení, sdělil Marek Maxim Švancara z českého kontingentu.

Pětice českých stíhacích letounů JAS-39 Gripen odletěla na Island ve čtvrtek. Nad ostrovním státem působí již potřetí, tentokrát vyzbrojena novým typem raket. První dny se piloti a technici chystali na certifikaci.

"Tato certifikace je nutná k zaujetí ostré hotovosti, kterou budou držet české letouny JAS-39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO," uvedl Švancara.

Inspektoři se při samotné kontrole zaměřili především na dodržení časových norem při vyhlášení takzvané hotovosti a zachování správných postupů. "Kontrola připravenosti vrcholí cvičným vzletem dvou letounů JAS-39 Gripen," popsal velitel mise Jaroslav Tomaňa. Další český letoun při tom simuluje nepřítele. Podle jeho zástupce Tomáše Merty musí piloti počítat s odlišnými povětrnostní podmínky. Nad moře proto musí létat se speciální výstrojí, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren.

"Velmi oceňuji úsilí všech příslušníků jednotky, které tomuto okamžiku předcházelo, ať již během předchozí přípravy v ČR či v posledních dnech přímo na Islandu," poznamenal k získání certifikace náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy